Skip to main content

FAQ

Najczęściej zadawane pytania:

1. Import z Chin – jak zacząć?

Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu biznesu z Chińczykami, jedyną opcją jest znalezienie rzetelnego wsparcia w postaci pośrednika w imporcie towarów z Chin. Niestety, nie zawsze kontrahenci z Azji są uczciwi – zapraszamy do zapoznania się z ofertą kompleksowej usługi (pośrednictwo w imporcie w zakładce OFERTA)

2. Jak rozpoznać rzetelnego kontrahenta z Chin?

Bez wiarygodnej analizy kontrahenta przed zawarciem kontraktu nie ma możliwości bezpiecznego prowadzenia importu na odległość. Rzetelność chińskiej fabryki, chińskiego dostawcy można sprawnie zweryfikować dzięki sieci ekspertów, także w Chinach, którzy potwierdzą analizę merytorycznym raportem i wyceną ryzyka. Zapraszamy do kontaktu.

3. Kiedy i jak zwracać uwagę na jakość podczas transakcji z Chinami?

Jakość to najważniejszy element kontraktu – bez jej weryfikacji na odpowiednio wczesnym etapie możesz się  rozczarować. W naszej ofercie mamy kompleksową analizę jakości nie tylko kontrahenta, ale także samego procesu wytwórczego przed jego rozpoczęciem, w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu. Ocenie jakości podlegają także procesy spedycyjne.

4. Czy zawsze import z Chin jest zgodny z prawem polskim i UE?

Nie. Może się okazać, że sprowadzany produkt nie spełnia wymogów prawa pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Warto zatem przed wybraniem produktu zweryfikować samego dostawcę z Chin, a także sprawdzić, czy posiada wymagane na międzynarodowym rynku certyfikaty i atesty.

5. Import z Chin – koszty

Import towarów z chińskiego rynku wymaga szczegółowej oceny wybranego asortymentu i zaufania wielu pośrednikom. Na każdym etapie możesz się spotkać z dodatkowym narzuconym kosztem, który zwiększa Twoje wydatki. Usługa analizy rynku przygotowana przez rzetelnego pośrednika zapewni Ci optymalny finansowo wybór produktu oraz jego zamawianej ilości, a także pozwoli na redukcję kosztów transportu.

6. Jakie dokumenty importowe są niezbędne do przeprowadzenia transakcji importu towarów z Chin?

Analiza prawna oferowana między innymi przez Primot dostarczy Ci komplet niezbędnych dokumentów – od wzoru kontraktu przez analizę dokumentacji dostawcy po zestaw niezbędnych certyfikatów i atestów, umożliwiających wprowadzenie produktu na polski rynek.

7. Czy są podmioty na rynku pomagające w poruszaniu się w zawiłym i nieznanym świecie chińskiej kultury?

Oczywiście. Zwróć jednak szczególną uwagę na doświadczenie takiego pośrednika – rynek wciąż boryka się z tzw. firmami krzakami, które być może zrobią na Tobie dobre wrażenie, ale nie wesprą szczególnie Twojego biznesu. Wymagaj szerokiego spektrum usług, wiedzy, kontaktów handlowych – Primot jako importer z Chin zapewnia to wszystko.

8. Jak nie dać się nabić w butelkę w kontakcie z chińskim dostawcą?

Nie należy demonizować chińskiego rynku – warto jednak zabezpieczyć się na wypadek, gdyby któryś z podwykonawców zawiódł Twoje zaufanie. Najprościej skontaktować się z profesjonalnym pośrednikiem w imporcie towarów z Chin, który przygotuje dla Ciebie rzetelną ocenę wiarygodności kontrahenta i zorganizuje wyjazd biznesowy na teren fabryki.

9. Czego poszukiwać na rynku importu towarów z Chin, by skutecznie zabezpieczyć swój kontrakt?

Zalecamy poszukanie sprawdzonego pośrednika, który może pochwalić się znajomością chińskiego świata biznesu i wieloletnią praktyką na chińskim rynku. Możliwe jest także zamówienie jednostkowych usług oceny wiarygodności kontrahenta lub analizy prawnej – zapraszamy do zapoznania się z zakładką O NAS.

10. Jakie jest cło na produkty z Chin?

Wysokość cła na produkty z Chin może ulegać zmianie w zależności od rodzaju towaru, jaki zamawiasz. Średnio można przyjąć, że wartość stawek celnych dla chińskich produktów może się wahać od 0 do 50% ceny pierwotnej produktu. Mimo to większość produktów ma stawki w dolnych granicach wskazanego przedziału.

11. Po czyjej stronie leży przeprowadzenie procedury odprawy celnej?

W usłudze kompleksowego importu to Primot zajmuje się wszelkimi formalnościami celno-prawnymi. Klienta nie interesują kwestie zebrania dokumentacji importowej oraz niezbędnych certyfikatów i atestów do wprowadzenia produktu na polski rynek. Zapoznaj się ze szczegółami tej oferty (link do oferty, zakładka nr 1).

12. Czy otrzymam polską fakturę VAT?

Tak, jesteśmy podmiotem, który importuje towary z Chin, i to na nas, nie na naszych Klientach, spoczywa obowiązek rozliczenia się z chińskimi dostawcami. Klient otrzymuje od Primot polską fakturę VAT, nie martwiąc się o resztę.

Zapraszamy do kontaktu

Nasz doradca odpowie na Twoje pytania.

KONTAKT