Skip to main content

Po pierwsze — strategia

Posiadanie silnego i autentycznego znaku towarowego jest rzeczą niezbędną, by z sukcesem prowadzić swój biznes. Niezależnie od tego, czy zajmujemy się importem produktów ze swoim logo, czy eksportujemy towary do Chin, bardzo ważne jest ustanowienie odpowiedniej strategii, która umożliwi bezpieczną współpracę na rynku chińskim. Bezpieczną, czyli taką, która będzie chronić interesy Twojej firmy w tym Twoje produkty oraz Twoją markę.

Planując wejście na rynek chiński bądź import towarów ze swoim logiem pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to zabezpieczenie swoich praw do znaku towarowego.

Po drugie — kontrola

Nawet jeśli mamy już zarejestrowany znak towarowy w Chinach, zaleca się monitorowanie rynku poprzez sprawdzanie rejestrów znaków towarowych. Jeżeli zobaczymy, że ktoś próbuje zarejestrować znak bardzo podobny od naszego, należy podjąć jak najszybciej odpowiednie działania!

Jak zabezpieczyć swój znak towarowy?

Aby jak najlepiej zabezpieczyć swój znak, należy:

  • stworzyć odpowiedni znak lub logo, który nie narusza przepisów o znaku towarowym ChRL
  • zbadać czy znak ten jest dostępny, to znaczy niezarejestrowany w CNIPA
  • określić zakres ochrony, czyli wybrać odpowiednie klasy i podklasy, w których zastrzeżemy swój znak towarowy. Należy wiedzieć, że ochrona znaku będzie obowiązywała tylko w tych klasach, w których zostanie on zarejestrowany, dlatego trzeba bardzo dokładnie przemyśleć wybór odpowiednich klas tak, aby zapewnić sobie jak najwyższy poziom ochrony.
  •  warto rozważyć rejestrację nie tylko nazwy zapisanej w alfabecie łacińskim, ale również tej zapisanej w języku chińskim
  • po otrzymaniu certyfikatu potwierdzającego rejestrację znaku towarowego warto zlecić jego zgłoszenie do bazy chińskiej administracji celnej, uniemożliwi to oszustom ewentualne próby eksportu lub importu podróbek naszych produktów, lub produktów ze skradzionym logiem.

Czym jest trolling znaków towarowych?

Trolling znaków towarowych to zjawisko polegające na tym, że ktoś (osoba lub firma) celowo rejestruje nasz znak towarowy jako pierwszy, aby potem zmusić nas do odkupienia praw do tego znaku. Jest to nazwane również rejestracją w złej wierze.

Co na to chińskie prawo?

W związku z bardzo szeroką skalą zjawiska trollingu znaków towarowych chiński rząd ogłosił program, którego celem było wzmocnienie ochrony praw własności intelektualnej w ChRL. W 2019 roku znowelizowano ustawę i tym samym wprowadzono zakaz dokonywania rejestracji znaków w złej wierze oraz podniesiono wysokość kar za dokonywanie takowych rejestracji. Ponadto zmieniono zakres potrzebny do udowodnienia trollingu, dając tym samym poszkodowanym przedsiębiorcom większe możliwości do walki o prawa do swojego znaku.

Co zrobić, gdy ktoś naruszył prawa do naszego znaku?

Znak towarowy jest najważniejszym elementem stanowiącym o rozpoznawalności, ale też o reputacji firmy. Ochrona znaku towarowego to przede wszystkim rejestracja, ale również w niektórych przypadkach walka z naruszeniami.

Naruszenia mogą mieć dwie formy. Pierwszą jest naruszenie przed rejestracją znaku. Druga forma to naruszenia już zarejestrowanego znaku np. bezprawne używanie naszego znaku lub próba rejestracji bardzo podobnego.

W momencie, gdy ktoś naruszy prawa do naszego znaku mamy do wyboru kilka opcji m.in. wniesienie sprzeciwu, złożenie wniosku o unieważnienie znaku, stwierdzenie o wygaśnięciu znaku, negocjacje lub w ostateczności rebranding.

Warto pamiętać, że są to jednak bardzo skomplikowane procesy, często trwające wiele miesięcy lub lat, które ciągną za sobą również środki finansowe. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie i zabezpieczenie swojej marki poprzez wcześniejszą rejestrację znaku towarowego. Pozwoli to na uniknięcie wielu niepotrzebnych problemów.

Nie musisz robić tego sam

Jeśli myślisz o importowaniu produktów ze swoim znakiem lub zamierzasz wprowadzać swoją markę na rynek Chiński, to jak najszybciej powinieneś zarejestrować swój znak towarowy. Wiemy, że jest to skomplikowany proces, dlatego nie musisz przeprowadzać go sam. Nasza firma oferuje kompleksową usługę rejestracji znaku towarowego, wszystkich formalności możemy dokonać w Twoim imieniu, a Ty otrzymasz oficjalny certyfikat potwierdzający Twoje prawa do znaku towarowego na terenie Chin.