Skip to main content

W piątek, 15 grudnia 2023 roku, jemeński ruch Huti przeprowadził atak na dwa statki handlowe. Zaatakowane zostały MSC Palatium III oraz kontenerowiec Al Jasrah, które należą do Hapag-Lloyd AG. Do zdarzenia doszło na Morzu Czerwonym, przez które jednostki pływające mają dostęp do Kanału Sueskiego. 

Najwięksi armatorzy zawieszają transport przez Morze Czerwone

W rezultacie światowi armatorzy, tacy jak Maersk, MSC, CMA, Hapag-Lloyd i Yang Ming, poinformowali, że zawieszają transport przez Morze Czerwone. Na chwilę obecną armatorzy nie są w stanie precyzyjnie określić, jak długo potrwa ta sytuacja.

Ataki Huti na statki mogą spowodować zakłócenia w dostawach

W związku z blokadą, statki zostaną skierowane w trasę dookoła Afryki, co spowoduje wydłużenie czasu realizacji o około 15 dni. Ponadto, koszty transportu, zarówno w morskim segmencie, jak i w pozostałych środkach transportu kolejowego i lotniczego, znacząco wzrosną z powodu konieczności przekierowania wolumenów przez klientów przed nadejściem Chińskiego Nowego Roku.

Wspominając o niedawnej blokadzie Kanału Sueskiego, która trwała 6 dni, warto zauważyć, że obecna sytuacja wydaje się bardzo krytyczna. Prognozy wskazują, że może ona trwać znacznie dłużej niż poprzednia. Istnieje ryzyko, że utrudnienia na morzu wpłyną także na przepustowość innych gałęzi transportu, takich jak transport lotniczy i kolejowy.

Blokada kanału może wywrzeć wpływ na globalną gospodarkę kontenerową. Możliwe, że zabraknie kontenerów przeznaczonych na eksport, co dodatkowo opóźni procesy transportowe.

Osobom posiadającym aktualne ładunki do przewiezienia, zaleca się skorzystanie z transportu kolejowego, który obecnie funkcjonuje bez zakłóceń. Przy tym sugeruje się wcześniejsze zgłaszanie zleceń ze względu na dynamiczną sytuację.

Kolejne ataki Huti na statki

Od rozpoczęcia konfliktu w Strefie Gazy, ugrupowanie Huti dokonuje ataków na statki na szlakach żeglugowych Morza Czerwonego oraz odpala drony i rakiety w stronę Izraela. Załoga masowca Galaxy Leader, porwana 19 listopada, nadal znajduje się w niewoli. Zgodnie z informacjami Centralnego Dowództwa USA (CentCom), na początku grudnia bojownicy Huti z Jemenu wystrzelili rakiety w kierunku trzech statków handlowych w tym obszarze.