Skip to main content

Czym są Incoterms?

Warunki Dostawy Incoterms®, to Międzynarodowe Reguły Handlu stosowane na całym świecie, które określają zasady sprzedaży, zakupu oraz dostawy towarów. Mają zastosowanie zarówno w handlu międzynarodowym, jak i krajowym. Za ich ustanowienie odpowiada Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC) współpracująca z komórkami ONZ oraz G20. Obecnie istnieje 11 reguł handlowych. Warunki są aktualizowane zazwyczaj co 10 lat. Najnowsza wersja jest z 2020 roku.
Wyodrębnia się 4 grupy w zależności od podziału odpowiedzialności i obowiązków stron: F, D, E i C.

Grupa E

W grupie E sprzedawca przekazuje towar na terenie swojego przedsiębiorstwa lub punkcie odbioru bez obowiązku załadunku ani transportu.

Czym jest EXW?

EXW (Ex-works) to reguła, którą można stosować przy każdym środku transportu. Często stosuje się ją w handlu krajowym. Jest ona najkorzystniejsza dla sprzedawcy towaru.
Decydując się na tę zasadę sprzedawca ma obowiązek dostarczyć fakturę handlową i inne dokumenty związane z umową sprzedaży, udostępnia towar na terenie swojej firmy, w magazynie lub w innym wyznaczonym miejscu i czasie. Nie ma obowiązku załadunku towaru, jak również nie opłaca procedury eksportowej.

Stosując EXW, to kupujący ponosi największą odpowiedzialność i koszty. Musi opłacić koszty odprawy eksportowej, importowej oraz koszty transportu. Ponadto kupujący odpowiada za organizację odpowiedniego przewozu towarów i załadunku.

FOB i EXW, czym się różnią?

FOB i EXW są w praktyce jednymi z najczęściej proponowanych reguł Incoterms® przez sprzedających. Która reguła jest lepsza? Zastanawiając się, który wariant będzie dla nas najlepszy warto znać podstawowe różnice między FOB a EXW…

Wybierając FOB, mimo że produkt może być nieco droższy, to należy pamiętać, że w jego cenę wliczone są już przybliżone opłaty za transport oraz opłaty eksportowe i portowe. Bardzo często dostawcy mają możliwość zaoszczędzenia na kosztach dostawy i odprawy a takiej możliwości może nie mieć nasz spedytor, gdybyśmy zdecydowali się na warunki EXW.

Dokonując zakupu na warunkach, EXW towary mogą być tańsze, jednak to po naszej stronie będą wszelkie opłaty transportowe (również te w kraju nadania), eksportowe, importowe oraz celne.

Dlatego wliczając to w cenę zakupionego produktu, może się okazać, że w rzeczywistości (po dodaniu wszystkich kosztów) wyszedł on nam drożej niż gdybyśmy wybrali regułę FOB.

Przykład zastosowania FOB i EXW

Na stronie fabryki cena spodni na warunkach EXW wynosi 2 USD/szt.

Cena tych samych spodni na warunkach FOB to 2,50 USD/szt.

W cenie na warunkach FOB dostawca już zawarł szacowane koszty transportu i opłaty eksportowe, portowe i celne, natomiast w cenie na warunkach EXW nie są one ujęte, ponieważ to my musimy sami opłacić te procedury.

Po dodaniu wszystkich opłat i przeliczeniu ich na sztuki towaru wyszło nam, że koszty za jedną sztukę towaru wynoszą 2,75 USD. Stąd dowiadujemy się, że wysyłka na warunkach FOB w tym przypadku będzie dla nas korzystniejsza.

Potrzebujesz pomocy w imporcie z Chin? 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na każde pytanie i rozwiejemy Twoje ewentualne wątpliwości. Nasza firma oferuje pomoc na każdym etapie procedury importu, również na etapie negocjowania warunków umów z dostawcami.

Skontaktuj się z nami

Źródła grafik: ICC oraz gabrian.com