Kradzież znaku towarowego firmy LEGO
Obecnie kradzieże znaków towarowych w Chinach są zjawiskiem na szeroką skalę. Poniżej przedstawiamy studium przypadku sprawy o naruszenie praw do znaku towarowego marki LEGO ukazujące ten skomplikowany proces, jakim jest dochodzenie swoich praw w sporze z nieuczciwą firmą.
Kontekst
Od 2015 roku chińska firma Meizhi (Guangdong Meizhi Zhijiao Technology Co., Ltd.) wyprodukowała dużą liczbę produktów zabawkowych – klocków pod znakiem towarowym LEPIN „乐拼”, które imitowały wyglądem i sposobem użycia produkty znanej firmy produkującej klocki – LEGO.
Dwa zestawy klocków LEPIN nawiązujące do serii LEGO STAR WARS
Podjęte działania
W związku z tym firma LEGO wniosła do Wyższego Sądu Ludowego w Guangdongu powództwo przeciw firmie Meizhi o naruszenie praw do znaku towarowego i nieuczciwą konkurencję.
Przedstawiciele firmy LEGO stwierdzili, że znaki towarowe zarejestrowane przez firmę Meizhi były bardzo podobne do zarejestrowanych znaków towarowych „LEGO”, “乐高”. Stwierdzono również, że produkty pozwanych były podobne do jej własnych produktów pod względem ogólnego projektu i montażu, co mogło łatwo doprowadzić do pomylenia przez klientów produktów pozwanych z produktami LEGO.
Sprawa była rozpatrywana w dwóch instancjach.
Sąd pierwszej instancji uznał, że używanie przez pozwanych wspomnianych znaków było wystarczające do wywołania dezorientacji i nieporozumień wśród właściwego kręgu odbiorców i naruszało wyłączne prawo LEGO do używania zarejestrowanych znaków towarowych, stanowiąc nieuczciwą konkurencję.
Po wydaniu wyroku w pierwszej instancji obie strony złożyły apelację.
W drugiej instancji sąd ustalił, że pozwani dopuścili się naruszeń. Stwierdził też, że naruszenie przepisów przez firmą Meizhi trwało przez długi czas, miało dużą skalę i było wysoce opłacalne. Ich naruszenie było w dużym stopniu zaplanowane i zorganizowane oraz w oczywisty sposób złośliwe, co stanowiło poważną sytuację i powinno zostać ukarane.
Rezultaty
W związku z tym sąd w pełni poparł roszczenie LEGO o odszkodowanie i zmienił wyrok pierwszej instancji, nakazując pozwanym zrekompensowanie LEGO strat ekonomicznych w wysokości 30 mln RMB (ponad 4 mln USD).
Znaki towarowe LEGO zarówno w języku angielskim, jak i chińskim zostały uznane przez Pekiński Wyższy Sąd Ludowy w decyzji wydanej jeszcze w lipcu 2017 r. za powszechnie znane znaki towarowe, co było bardzo pomocne w ochronie praw do znaków towarowych LEGO w Chinach.
Sklep flagowy LEGO w Pekinie; źródło: thatsmags.com
Komentarz
Na podstawie powyższych informacji wyraźnie widać, że Chiny znacząco zwiększają kary za naruszenie praw do znaków towarowych, co zdecydowanie odstrasza niekończący się strumień fałszerzy i sprzyja ochronie właścicieli marek.
Jednak sam proces dochodzenia swoich praw jest niezwykle skomplikowany, angażuje wiele podmiotów (policję, prokuraturę, sądy i kancelarie prawnicze). Wiąże się to z ogromnymi kosztami, na które nie każda firma może sobie pozwolić oraz jest bardzo rozciągnięte w czasie.
Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów w związku z kradzieżą znaku towarowego jest jego wcześniejsza rejestracja. Pozwoli ona skutecznie chronić interesy Twojej firmy. Więcej o rejestracji znaku towarowego i sposobach na ochronę swojej marki w Chinach przeczytasz tutaj.
Potrzebujesz pomocy?
Rejestracja znaku towarowego w Chinach jest skomplikowanym i trudnym procesem. Podejmując współpracę z naszą firmą, możesz mieć pewność, że z naszą pomocą przejdziesz ten proces bez zbędnych wysiłków. Oferujemy kompleksową usługę, począwszy od złożenia wniosku, aż po dopełnienie wszystkich potrzebnych formalności. Dzięki temu po zakończonej procedurze otrzymujesz oficjalny certyfikat dający Ci prawo do danego znaku towarowego w Chinach.
Źródła:
https://www.hg.org/legal-articles/china-lego-trademark-infringement-cases-study-59085
https://conventuslaw.com/report/china-lego-wins-trade-mark-infringement-unfair/
https://mp.weixin.qq.com/s/4u2Xr04-uMx1oF6Ec1wisA
Zdjęcie w tle: Ekaterina Minaeva / Shutterstock