Skip to main content

Co to jest OEM?

OEM (Original Equipment Manufacturer) to pojęcie, które oznacza zakres, w jakim produkt został zmieniony podczas produkcji na życzenie zamawiającego.
Produkcja OEM polega na tym, że producent, wytwarzając swój towar, nanosi logo importera. Sami nie wytwarzamy towaru ani nie dysponujemy projektem lub technologią, a importujemy produkty innej firmy, lecz pod nazwą swojej własnej marki.

Rodzaje OEM

Wyróżniamy dwa rodzaje produkcji OEM.

Standardowy OEM – mówimy o nim, gdy w ramach zamówienia dostawca ma zmienić niewielkie cechy produktu takie, jak kolor, nadruk itp.

OEM średnio skomplikowane – dotyczy zleceń, które wymagają wprowadzenia większych zmian np. wymiany podzespołów, zmiany trybu produkcji itp. Jest opcją będącą na pograniczu OEM a ODM.

Osobnym rodzajem produkcji jest produkcja ODM – polega ona na tym, że chińska fabryka tworzy produkt całkowicie inny od tego, który produkuje na co dzień, według naszych indywidualnych potrzeb i spersonalizowanego projektu. Dlatego, jeśli mamy gotowy projekt i szukamy wytwórcy, to należy zdecydować się na produkcję ODM.

Źródło: Alibaba.com

Kto zajmuje się produkcją OEM?

Produkcją na zlecenie OEM zajmują się przedsiębiorstwa, które wytwarzają gotowe produkty lub komponenty.

Jest to bardzo popularny sposób produkcji. Producentów można wyszukiwać m.in. przez portale B2B — w profilu producenta znajduje się informacja dotycząca oferowanych przez niego opcji produkcji.

Zalety produkcji OEM

Produkcja OEM ma wiele zalet. Jest łatwo dostępna dla wszystkich przedsiębiorców, ponieważ większość fabryk oferuje ten rodzaj usługi. Umożliwia wytworzenie produktów pod własną marką bez zaangażowania własnej linii produkcyjnej lub technologii, co wpływa na obniżenie kosztów produkcji. Ponadto nie musimy dysponować własnym projektem lub technologią.

Inne zalety OEM to:

 • koszty wytworzenia towaru są stosunkowo niższe niż przy produkcji ODM, ponieważ producent dysponuje odpowiednią technologią i wydajną linią produkcyjną, tworzącą codziennie setki podobnych produktów
 • krótki czas produkcji (producent posiada rozbudowaną linię produkcyjną, a procesy wytwórcze są wydajne, co sprawia, że czas oczekiwania na towar jest niewielki)
 • łatwiejsze wprowadzenie produktu na rynek, ponieważ nie wymyślamy nowego produktu, a korzystamy z gotowego rozwiązania
 • możemy modyfikować produkt
 • mamy możliwość obejrzenia produktu oraz zapoznania się z jego specyfikacją jeszcze przed złożeniem zamówienia.

Jakich modyfikacji możemy dokonać?

Produkcja na zlecenie OEM dopuszcza zmiany w obrębie produktu. Na przykład:

 • naniesienie loga lub nazwy firmy
 • personalizację i dostosowanie opakowań produktu
 • zmiany koloru produktu
 • zmiany rozmiaru
 • zmiany materiału wykorzystywanego do produkcji
 • wgranie oprogramowania.

Za niewielkie modyfikacje zazwyczaj nie trzeba dopłacać, ponieważ są one wliczone w cenę towaru. Zdarza się jednak, że aby cena została taka sama, należy czasem zwiększyć ilość zamówionych sztuk. Wiąże się to z tym, że produkcja niewielkiej ilości zmienionego towaru może być po prostu nieopłacalna dla wytwórcy. Warto jednak pamiętać, że jest to kwestia indywidualna dla każdej fabryki. Korzystając z usług PRIMOT masz jednak gwarancję, że Twój produkt będzie w tej samej cenie, bez żadnych ukrytych opłat!

Źródło: Alibaba.com

Obowiązki importera

Zlecając produkcję pod własną marką, importer ma obowiązek dysponować odpowiednią dokumentacją produktu. Także tą, która potwierdza, że produkt jest bezpieczny i spełnia wymogi bezpiecznego użycia w naszym kraju (kraju docelowym). Produkt musi posiadać instrukcję obsługi oraz oznakowanie (np. oznaczenie CE). Musi także mieć odpowiednie opakowanie oraz etykiety. Towary powinny przejść pomyślnie testy, które sprawdzą, czy są zgodne z normami obowiązującymi w danym kraju.

Na co zwrócić uwagę decydując się na produkcję OEM?

Wybierając produkcję OEM, należy pamiętać, że cały proces począwszy od ustalenia zamówienia, po produkcję i odebranie gotowego towaru musi być kontrolowany. Przed rozpoczęciem współpracy należy zweryfikować fabrykę oraz odpowiednio negocjować warunki umowy by były dla nas jak najkorzystniejsze. Sam proces produkcji towaru również powinien zostać skontrolowany. Ostatnim etapem będzie kontrola jakości gotowego produktu z naszym logiem.

W związku z tym, że na produktach będzie znajdował się nasz znak towarowy (logo), musi zostać on odpowiednio wcześniej zarejestrowany (proces rejestracji może potrwać do 12 miesięcy). Jest to działanie konieczne, aby odpowiednio zabezpieczyć nasze prawa do znaku oraz interesy naszej firmy. Należy to zrobić jeszcze przed podjęciem współpracy z fabryką!

Możesz na nas polegać

Nasza firma zapewnia kompleksową usługę zlecenia produkcji OEM w Chinach. Przeprowadzimy kontrolę fabryki i wybierzemy odpowiedniego producenta. Ponadto oferujemy wsparcie w procesie wytwórczym i procesie badania jakości. Gwarantujemy, że otrzymasz gotowy produkt zgodny z Twoim zamówieniem i oczekiwaniami.