Skip to main content

Co to jest numer EORI?

Numer EORI jest identyfikatorem przedsiębiorcy podczas kontaktu z organami celnymi na terenie Unii Europejskiej. Jest on unikatowy oraz przyznawany jeden raz dla danej firmy. Przy czym przedsiębiorca  może mieć tylko jeden numer. Obowiązek jego posiadania istnieje od 2009 roku.

Czym jest system EORI?

EORI jest to Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych. Został stworzony, aby ułatwić procedury celno administracyjne na terenie UE. Za pomocą systemu EORI możemy także wyszukiwać w katalogu informacje na temat zarejestrowanych podmiotów.

Czy importując towary z Chin potrzebujesz numeru EORI?

Niezależnie od tego czy jesteś małą firmą, czy importujesz na potrzeby własnej działalności gospodarczej masz obowiązek posiadać numer EORI, gdyż bez niego odprawa celna towaru nie będzie możliwa.

Jak wygląda numer EORI?

Numer EORI składa się z liter PL, numeru NIP uzupełnionego pięcioma zerami (lub dla jednostek posiadających 14-znakowy numer REGON, ostatnie pięć znaków numeru REGON).

Gdzie założyć wniosek o wydanie numeru? Ile to kosztuje?

Aby uzyskać numer EORI, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić przez PUESC, czyli Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Uzyskanie numeru jest bezpłatne.

Ile trwa wydanie numeru?

Cała procedura trwa przeważnie od jednego do kilku dni roboczych.

Jakich dokumentów potrzebuję do wniosku?

Do wniosku należy załączyć:

  • odpis z rejestru działalności gospodarczej
  • odpis z bazy NIP i REGON
  • przetłumaczone dokumenty na język angielski.

Dlaczego numer EORI jest tak ważny?

Jeżeli nie uzupełnimy w dokumentach celnych numeru EORI to nie będziemy mogli przeprowadzić żadnej procedury importowej, a nasze towary zostaną wstrzymane przez urząd celny. Dlatego jest to rzecz niezbędna i nie należy zwlekać z rejestracją.

Jedynym przypadkiem, w którym numer EORI nie jest potrzebny, to sytuacja, gdzie ściągnięcia towaru dokonuje osoba fizyczna na swój własny, prywatny użytek. Mówimy tu więc o bardzo małych ilościach wybranych produktów.