Skip to main content

Dawanie prezentów w Chinach

Obdarowywanie prezentami pełni bardzo ważną funkcję w chińskiej kulturze. Ma ono za zadanie budować i wzmacniać relacje społeczne tzw. guānxi (关系). Pojęcie to oznacza relację między osobami lub firmami. Niezwykle istotne jest, aby umiejętnie o nią dbać i wzmacniać, gdyż może się to okazać bardzo korzystne również z perspektywy biznesowej. Chińczycy często wręczają upominki. Jeżeli takowy otrzymaliśmy, koniecznie musimy się odwdzięczyć tym samym.

Prezenty wręcza się nie tylko podczas spotkań osobistych, ale też podczas delegacji i spotkań biznesowych. Jest to sposób na ukazanie szacunku i zacieśnienie więzi. Wybierając odpowiedni prezent warto pamiętać o kilku kwestiach.

Przekazanie prezentu podczas oficjalnej delegacji
źródło: imperial.ac.uk

Jakich prezentów nie wolno dawać w Chinach?

Chińczykom nie należy dawać:

 • zegarków, (po chińsku wyraz „zegar” brzmi podobnie jak słowo „koniec”)
 • butów (wyraz je oznaczający brzmi podobnie, co słowo „zło”)
 • parasolek, (jest to wyraz podobny w brzmieniu do słowa „rozstać się”)
 • książek
 • gruszek
 • zielonych nakryć głowy, (zielony kapelusz symbolizuje niewierność małżeńską)
 • ostrych przedmiotów, (mogłyby doprowadzić do rozerwania więzi)
 • przedmiotów osobistych np. biżuterii, ubrań, akcesoriów ubraniowych np. pasków, ale także portfeli, (symbolizują oddanie własnego szczęścia komuś innemu)
 • luster
 • antyków
 • przedmiotów kojarzonych z pogrzebem takich jak: haftowane chusteczki, kadzidła, świeczki, białe kwiaty czy chryzantemy.

Ponadto należy unikać prezentów w liczbie 4, ponieważ słowo cztery po chińsku brzmi jak słowo umierać, co budzi bardzo negatywne skojarzenia.

Jakie prezenty daje się w Chinach?

Najlepszym prezentem dla chińczyka będą nasze, lokalne produkty. Chińczycy bardzo cenią sobie tego typu przedmioty. Mogą to być lokalne produkty spożywcze lub wyroby dekoracyjne. Dobrym pomysłem są także prace artystyczne. Bardzo dobrze widziane są rzeczy wysokiej jakości np. wysokogatunkowe alkohole, papierosy lub cygara. Osobom starszym można podarować zdrowotne suplementy, wyrażając tym samym życzenia zdrowia i długiego życia. Parom młodym wręcza się artykuły AGD lub inne akcesoria domowe np. zestaw do herbaty, naczynia i akcesoria kuchenne.

Prezent dla Chińczyka — o czym należy pamiętać?

Warto mieć na uwadze, żeby prezent miał odpowiednią wartość. Nie może być ani zbyt tani, ani za drogi, gdyż naraziłoby to obdarowywanego na utratę twarzy, czyli honoru. Najlepiej więc wręczać produkty dobrej jakości, ale nie te luksusowe, czy zbyt drogocenne.

Jak pakuje się prezenty w Chinach?

Prezent musi być odpowiednio opakowany. Najlepszym rozwiązaniem jest papier prezentowy w czerwonym lub złotym kolorze. Należy wystrzegać się koloru białego, ponieważ kojarzy się z żałobą. Dobrze jest też unikać popularnych w Europie torebek prezentowych z rączką.

Jak wręczać prezent w Chinach?

Wręczanie prezentu w Chinach jest pewnego rodzaju ceremonią. Prezent należy podać oburącz. Istnieje zwyczaj, że na początku odmawia się przyjęcia upominku trzy razy, tak aby nie zostać uznanym za chciwego. Początkowa odmowa świadczy o dobrych manierach. Prezentu zazwyczaj nie odpakowuje się w momencie otrzymania.

Warto pamiętać, że w przypadku spotkań biznesowych, najlepiej dać prezent po ukończeniu negocjacji, aby nie został on uznany za łapówkę. Wręcza się go osobie najwyższej rangą. Jeśli mamy przygotowanych kilka upominków, powinny być one dostosowane do rangi poszczególnych odbiorców.