Skip to main content

Produkcja w Chinach pod własną marką

Chcąc wprowadzić na rynek produkt pod własną marką, warto zastanowić się jaki rodzaj produkcji będzie dla nas najkorzystniejszy. Aby to zrobić, koniecznie trzeba odróżnić 3 podstawowe pojęcia: OEM, ODMOBM. Dotyczą one zakresu, w jakim produkt został zmieniony podczas produkcji na życzenie zamawiającego.

Czym jest produkcja OEM?

Produkcja OEM (Original Equipment Manufacturer) polega na tym, że producent, wytwarzając swój towar, nanosi logo importera. Sami nie wytwarzamy towaru ani nie dysponujemy projektem lub technologią, a importujemy produkty innej firmy, lecz pod nazwą swojej własnej marki. Więcej szczegółowych informacji o produkcji OEM znajdziesz tutaj.

ODM

ODM (Original Design Manufacturer) oznacza, że producent wytwarza towar według oczekiwań zamawiającego (importera). Importer może dysponować własnym projektem i specyfikacją, ale nie zawsze musi, gdyż przedsiębiorstwa często zapewniają również wsparcie inżynierów i projektantów. Pozwala to na pełne dostosowanie produktu do naszych oczekiwań.

Oprócz tego, że jako importerzy mamy wpływ na wygląd i szczegóły produktu, to zlecenie produkcji ODM pozwala na przeniesienie wszystkich czynności związanych z technologią, produkcją i projektowaniem na przedsiębiorstwo produkujące towar. My natomiast możemy zająć się działaniami marketingowymi i sprzedażą.
Warto wiedzieć, że produkcja ODM zyskuje coraz większą popularność, dlatego chińskie fabryki dają wiele możliwości przedsiębiorcom chcącym podjąć współpracę na zasadzie produkcji ODM.

Dla kogo jest produkcja ODM?

Jeżeli dysponujemy innowacyjnym pomysłem na produkt, jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ produkcja ODM pozwoli wprowadzić go na rynek pod naszą marką, a my nie musimy posiadać żadnego zaplecza produkcyjnego. Należy się liczyć jednak z tym, że koszty takiej produkcji są wyższe niż w przypadku produkcji OEM. Firmy zlecają produkcję na zasadach ODM, w odniesieniu do wielu rodzajów produktów, w tym bardzo często np. elektroniki.

Zalety produkcji ODM

Produkcja ODM ma wiele zalet, są to m.in.:

  • niższe koszty siły roboczej i wytworzenia produktu (w Chinach produkcja jest tańsza niż w krajach europejskich, co wpływa bezpośrednio na cenę końcową produktu)
  • fabryka produkująca towary ma już właściwe uprawnienia, licencje, patenty oraz efektywne procesy, by sprawnie wytworzyć produkt
  • przedsiębiorstwa dysponują odpowiednimi zasobami ludzkimi, w tym wykwalifikowaną kadrą inżynierów produkcji
  • fabryki w Chinach mają łatwiejszy dostęp do materiałów i surowców, co wpływa na koszty logistyczne.

Co to jest produkcja OBM?

O produkcji OBM (Original Brand Manufacturer) mówimy wtedy, gdy to my od początku do końca jesteśmy producentami produktu. Przedsiębiorstwa produkujące OBM to firmy, które samodzielnie realizują każdy etap wytworzenia produktu. Odpowiadają za projekt, dysponują odpowiednimi technologiami produkcji oraz posiadają własną fabrykę, by wyprodukować swój produkt, który potem sygnują swoją własną marką. Następnie zajmują się jego reklamą oraz wprowadzeniem na rynek.

Budynek biura i fabryk Huawei w mieście Dongguan; źródło: Kevin Frayer/Getty Images

Kto zajmuje się produkcją OBM?

Produkując na zasadzie OBM, podmiot produkujący towar jest jednocześnie właścicielem marki. Przykładem takiej firmy może być np. Huawei, ale producenci OBM to nie tylko wielkie korporacje, ale także drobni przedsiębiorcy np. osoby zajmujące się rękodziełem i sprzedające je w swoim sklepie internetowym. Także produkcja OBM nie zawsze musi odbywać się na ogromną skalę. Na produkcję OBM decydują się również przedsiębiorstwa posiadające unikalne technologie i patenty, które nie chcą współpracować z podmiotami zewnętrznymi m.in. w celu ochrony tajemnicy produkcji. Z tego rozwiązania korzystają też firmy wytwarzające bardzo specyficzne produkty, które potrzebują stałej współpracy inżynierów, projektantów i specjalistów od marketingu na każdym etapie wytworzenia produktu.

OEM, ODM, OBM — najważniejsze różnice

Poniżej przedstawiamy tabelkę, ukazującą najważniejsze różnice między tymi trzema sposobami produkcji.

Masz pytanie?

Jeśli zastanawiasz się nad produkcją w Chinach pod własną marką i potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami! Doradzimy Ci, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze dla Twojej firmy, jak również wesprzemy na każdym etapie — począwszy od wyboru odpowiedniego producenta, po kontrolę jakości i niezbędne formalności. Z nami masz pewność, że otrzymasz produkt zgodny ze swoimi oczekiwaniami.