Skip to main content

Święto Smoczych Łodzi w Chinach

Święto Smoczych Łodzi, czyli Duānwǔjié 端午节 obchodzone jest piątego dnia piątego miesiąca kalendarza lunarnego. Należy do najważniejszych świąt chińskich i jest bardzo hucznie obchodzone. W związku z ciekawymi tradycjami ściąga także co roku tłumy turystów z całego świata.

Kilka słów o historii…

Historia święta sięga okresu Walczących Królestw (480-221 p.n.e.). Według legendy jeden z największych chińskich poetów — Qu Yuan, gdy dowiedział się o zdobyciu stolicy przez państwo Qin, wskoczył do rzeki, popełniając samobójstwo. Zrozpaczeni mieszkańcy wioski urządzali liczne przeszukiwania rzeki, poruszając się na łodziach wzdłuż rzeki Miluo. Miało mieć to miejsce właśnie piątego dnia, piątego miesiąca. Podczas poszukiwań mieszkańcy wrzucali do rzeki kulki ugotowanego ryżu, aby nakarmić ryby, by te nie naruszyły ciała poety. Stąd pojawił się zwyczaj spożywania przekąsek ryżowych.

By upamiętnić przeszłe wydarzenia, co roku w całych Chinach odbywają się wyścigi smoczych łodzi. Kultywuje się także inne tradycje.

W związku z tym, że okres lata sprzyja roznoszeniu chorób, Chińczycy porządkują swoje domy i wieszają w nich gałązki roślin leczniczych. Dzieciom wręcza się woreczki z ziołami, popularne są też kąpiele z dodatkiem tychże ziół. Ma to chronić przed chorobami i zapewniać zdrowie.

Zòngzi 粽子

Tradycyjną potrawą spożywaną w czasie Święta Smoczych Łodzi są zòngzi 粽子. Mają one formę trójkątnych przekąsek ugotowanych z kleistego ryżu z nadzieniem w środku. Nadzienie przygotowuje się m.in. z wieprzowiny, grzybów lub żółtek, ale można przygotowywać je również na słodko np. z pastą z czerwonej fasoli lub z miodem. Przeważnie nadzienie różni się w zależności od prowincji. Zongzi owija się w liście bananowca i tak obdarowuje się nimi bliskich.

Czas dla rodziny

Trzeba wiedzieć, że Święto Smoczych Łodzi jest jedną z niewielu okazji, gdy Chińczycy mają czas odwiedzić swoją rodzinę. W związku ze świętem 3 dni są ustawowo wolne od pracy. W tym czasie produkcja jest wstrzymana, tak samo ruch w portach i terminalach jest znacznie ograniczony. Ponadto kontakt z dostawcami może być bardzo utrudniony. Należy uwzględnić to przy planowaniu importu, kalkulując odpowiednio czas potrzebny na sprowadzenie bądź wyprodukowanie towaru, w przeciwnym razie może nastąpić opóźnienie.

Kiedy jest Święto Smoczych Łodzi?

Święto Smoczych Łodzi jest świętem ruchomym i wolnym od pracy.

W najbliższych latach przypada na:

  • W 2023 roku: 22 czerwca
  • W 2024 roku: 10 czerwca
  • W 2025 roku: 31 maja