Skip to main content

Zysk ma wiele imion, na przykład import z Chin. W ostatnich latach państwo to nie schodziło z pierwszych miejsc producentów towarów konsumpcyjnych. Przedsiębiorcy, zdając sobie z tego sprawę, zaczęli coraz to intensywniej inwestować w chiński rynek, a dokładnie importować towary, aby zapewnić sobie doskonały zysk. Proces ten wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, a dokładnie zaplanowania doskonałej strategii. O czym należy wiedzieć, zanim rozpocznie się import z Chin?

Prawo a import z Chin

W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem na "ominięcie" konieczności poznawania chińskiego prawa od podszewki jest współpraca z firmą pośredniczącą w imporcie. Skorzystanie z pomocy bardziej doświadczonych specjalistów i prawników znających niezbędne przepisy to przede wszystkim oszczędność czasu, pieniędzy i stresu.

Prawo do importu danego towaru jest z góry określone nie tylko przez Chiny, ale również kraj docelowy i nic tego nie zmieni. Zanim więc znaleziony zostanie dostawca, warto dowiedzieć się, czy zakupione produkty nie zostaną zatrzymane na granicy przez urząd celny. Nie znając podstawowych przepisów, zarażonym jest się na dodatkowe koszta, kary i straty finansowe.

Wybór odpowiedniego towaru

Nie każdy produkt może okazać się strzałem w dziesiątkę – rynek lubi pęd, moda przemija lub po prostu to, co uważane jest za coś niesamowitego przez przedsiębiorcę, w rzeczywistości może być zbędne lub nieopłacalne w imporcie. Pierwszy krok do rentownego sprowadzania towarów z Chin to przede wszystkim poznanie rynku kraju docelowego – jakich towarów brakuje? Znalezienie odpowiedzi na tę pytanie wymaga badań i posiadania przynajmniej przejściowej wiedzy.

Niemniej jednak import z Chin opiera się na statystykach – szczególnie tych dotyczących opłacalności preferowanego produktu. Równie ważne są potencjalne koszta, w które wlicza się marketing i sprzedaż. Dbałość o podstawy tego biznesu to droga do zysku, lecz i ona może mieć wyboje.

Import z Chin bez próbek?

Czasem dostawcy wydają się niezwykle przekonujący – potrafią sprzedać dosłownie wszystko, a język korzyści opanowali do perfekcji. Niekiedy zdarza się, że osoba zainteresowana importem kupuje kota w worku – nic dziwnego, skoro chińscy sprzedawcy urodzili się, by sprzedawać.

Kontakty biznesowe najlepiej utrzymywać na neutralnej stopie – należy z góry mówić, czego się oczekuje i poprosić o niezbędne próbki. To one pozwolą ocenić jakość produktu i potwierdzić informacje, które uzyskało się od sprzedawcy.

Obliczanie stawki celnej

Właściwy produkt znaleziony? Kolejnym krokiem jest sklasyfikowanie go przy użyciu dzisięciocyfrowego kodu klasyfikacji taryfowej. Odnalezienie właściwego numeru pozwoli w łatwy sposób obliczyć stawkę celną dla danego importu – mając taką informację, wystarczy dodać ceny produktów oraz kwotę, którą zapłacić trzeba za przesyłkę – wynik? Koszt przedmiotu, teraz tylko odpowiedni proc. i pojawia się zysk.

Pogodzenie rzeczywistych kosztów z kosztorysami jest możliwe, jeśli przedsiębiorca zbliży się do kosztów.

Warto pamiętać, że kluczowe jest zaproponowanie potencjalnym klientom ceny nieodbiegające od cen konkurencji – inaczej kupią oni ten sam produkt w innym sklepie.

Pogodzenie rzeczywistych kosztów z kosztorysami jest możliwe, jeśli przedsiębiorca zbliży się do kosztów.

Import z Chin – w oczekiwaniu na przesyłkę

Po otrzymaniu zamówienia nadchodzi czas rozliczenia się z urzędem celnym – od tego etapu jest już całkiem blisko to cieszenia się zyskami z importu z Chin. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie importowanego towaru, czy aby na pewno nie został on uszkodzony podczas transportu.

Proces wysyłki i odpowiedniego przygotowania towarów oraz ich dokumentów to prawdziwe wyzwanie. Skorzystanie z pomocy firmy specjalizującej się w imporcie z Chin pozwala uwolnić się od stresu i niezbędnej papierologii. Działając na własną rękę, należy liczyć się z koniecznością przeznaczenia wielu cennych godzin na przygotowywanie dokumentów, szacowanie kosztów i kontrolowania, czy aby na pewno cały proces zgodny jest z przepisami. Jakie dokumenty niezbędne są podczas importu? Oto one:

● certyfikaty pochodzenia,
● obowiązek celny,
● list przewozowy i listy pakowania,
● faktury za zakupiony towar,
● inne, na przykład atesty lub zezwolenia.

Po otrzymaniu zamówienia nadchodzi czas rozliczenia się z urzędem celnym – od tego etapu jest już całkiem blisko to cieszenia się zyskami z importu z Chin. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie importowanego towaru, czy aby na pewno nie został on uszkodzony podczas transportu.