Skip to main content

Nie bez powodu Chiny uznaje się za światowe centrum produkcyjne – w kraju tym znaleźć można dowolny produkt z możliwością modyfikacji i dopasowania do potrzeb firmy kupującego. Konkurencyjne ceny, tania siła robocza i solidny ekosystem biznesowy sprawiły, że coraz to więcej firm decyduje się na sprowadzanie towarów z Chin i sprzedawanie ich lokalnie. Prowadzenie biznesu na dwóch kontynentach może być jednak problematyczne; na przedsiębiorcę czekają podatki, cła i bariery językowe – jak więc znaleźć najlepszych dostawców z Chin?

Poszukiwanie dostawcy z Chin – od czego zacząć?

Przedsiębiorca chcący rozpocząć korzystną współpracę z dostawcami prosperującymi na terenie Chin ma wiele możliwości; szczególnie teraz, kiedy internet stał się niezwykle łatwym sposobem nawiązywania relacji biznesowych. Chińskich dostawców znajduje się najczęściej poprzez wyszukiwanie online i budowanie kontaktów. Inną skuteczną i najbezpieczniejszą opcją pozyskania producentów z Azji jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy. Zanim jednak przystąpi się do poszukiwań, należy zdefiniować poszukiwany produkt oraz jego specyfikację.

Wykluczy to producentów, którzy nie spełnią oczekiwań lub nie oferują danego rodzaju produktów. Kontakt bez podania konkretów, wspierany niezliczoną ilością rozmów przy pomocy komunikatów może sprawić, że producent wycofa się ze współpracy.

Tanie rozwiązanie na pozyskanie dostawcy z Chin

Najprostszą opcją na pozyskanie dostawcy z Chin jest poznanie aplikacji Alibaba. Siostra Ali Express pozwala na zakup produktów w hurcie bez konieczności kontaktu, podpisywania umów czy używania języka chińskiego. Alibaba to miejsce dla zweryfikowanych firm o satysfakcjonującym wskaźnikiem wiarygodności. Sposób ten oszczędza czas i nie wymaga większych umiejętności; mimo to warto mieć na uwadze, że Alibaba to aplikacja nie do końca polecana przy największych transakcjach – takie należy odpowiednio zabezpieczyć.

Jeśli nie Alibaba to może szukanie na własną rękę? Wystarczy wpisać frazę w wyszukiwarkę, aby oczom ukazali się dostawcy z Chin z różnorodną ofertą. Czy jest to jednak bezpieczny sposób pozyskania współpracy? Nie do końca. Proces sprowadzania towarów z Chin powinien zostać zabezpieczony odpowiednią umową, a procedura zostać dokładnie poznana. Co, jeśli towar zatrzymają celnicy lub nie dotrze on pod wskazany adres? Takie sytuacje się zdarzają i trzeba być na nie przygotowanym.

Import z Chin z pomocą pośrednika

Istnieje bezpieczny sposób współpracy z dostawcą z Chin – pośrednik. Inwestowanie sporych sum pieniędzy wymaga odpowiedniego przygotowania. Rozpoczęcie importu bez przygotowania, wiedzy, umów czy chociażby rozeznania się w terenie skazane jest na porażkę. Nawet negocjacja cen sprawiać może trudność, kiedy podejmowane są próby działania na własną rękę. Firmy pośredniczące między przedsiębiorcą a dostawcą odpowiednio zabezpieczają obie strony, tłumaczą dokumenty i asystują wirtualnie podczas transportu, dzięki czemu zamawiający otrzymuje:

● Gwarancję bezpiecznej transakcji,
● komfort psychiczny i brak stresu,
● niezbędną dokumentację, umowy, pozwolenia i pilotaż uzyskania pozwoleń oraz atestów (jeśli będzie taka konieczność),
● pomoc ze sprawami celno-prawnymi,
● wsparcie w negocjacjach dotyczących cen wybranych towarów.

Bezpieczne, przemyślane transakcje dokonywane pod okiem eksperta pomagają firmom rozwijać swoje możliwości. Minimalizowanie ryzyka to podstawa dochodowych działalności.