Skip to main content

Zhejiang to wschodnia prowincja Chin, położona nad Morzem Wschodniochińskim. Jej stolicą, a zarazem największym miastem jest Hangzhou. Prowincja graniczy z Jiangsu, Szanghajem, Anhui, Jiangxi i Fujian. Populacja Zhejiang wynosi 64,6 miliona i jest ósmą co do wielkości w Chinach. To jedna z najbogatszych i najbardziej rozwiniętych prowincji Chin. W 2022 r. nominalny produkt krajowy brutto wyniósł 1,15 biliona dolarów (7,77 biliona CN), co stanowiło około 6,42% PKB kraju.

Co jest produkowane w prowincji Zhejiang?

Prowincja Zhejiang jest znaczącym eksporterem. Wyznaczanie Ningbo i Wenzhou jako „otwartych” miast Chin pobudziło inwestycje zagraniczne i transfer technologii. Niektóre wyspecjalizowane miasta i centra targowe w prowincji, takie jak Yiwu, szybko się rozwinęły dzięki corocznym międzynarodowym targom towarowym. Miasto Ningbo to także ważny ośrodek przemysłowy, który produkuje ciągniki, elektronikę i produkty petrochemiczne. W prowincji prężnie rozwinął się przemysł rzemieślniczy, głównie na terenach wiejskich. Produkuje się tu między innymi porcelanę, jedwabne parasole i gobeliny, hafty, koronki, rzeźby w drewnie i kamieniu, inkrustacje i tradycyjne wino ryżowe. Produkty rzemieślnicze z Zhejiang cieszą się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Ningbo

Ningbo to ważny ośrodek przemysłowy w Chinach, który specjalizuje się w produkcji drobnego sprzętu gospodarstwa domowego. Miasto jest podzielone na dzielnice, z których każda specjalizuje się w innym sektorze. Znajdują się w nich zakłady branży petrochemicznej, medycyny biologicznej, obróbki metali, produkcji pojazdów, tekstyliów i odzieży, elektroniki i innych. Na przykład Cixi jest jednym z najważniejszych ośrodków produkcji urządzeń elektrycznych w Chinach. Aż 40% eksportu z tej dzielnicy to drobne AGD. W Yuyao produkuje się głównie tworzywa konstrukcyjne, takie jak rury z tworzyw sztucznych. Natomiast Yinxian to ośrodek produkcji odzieży, a w Fenghua wytwarzane są akcesoria.

Port Ningbo jest największym portem morskim na świecie pod względem przeładunku ładunków. Rocznie obsługuje ponad 100 milionów ton towarów, co stanowi około 10% światowego wolumenu przeładunku kontenerów. Port prowadzi handel gospodarczy z ponad 560 portami z ponad 90 krajów i regionów na świecie. Transportuje ładunki, surowce i gotowe wyroby z całego świata, w tym z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Oceanii.

Yiwu

Obecnie Yiwu jest największym na świecie centrum dystrybucji drobnych towarów, co potwierdza wydzielony obszar handlowy o powierzchni około 5,5 miliona metrów kwadratowych. Obejmuje on łącznie 75 tysięcy stoisk, na których dostępnych jest ponad 1,8 miliona różnych produktów. Chiński rynek drobnych towarów w Yiwu przez sześć lat z rzędu zajmował czołową pozycję na liście 100 największych otwartych rynków w Chinach i przez wiele kolejnych lat był uznawany za “cywilizowany otwarty rynek Chin”. Został uznany za symbol chińskiej gospodarki rynkowej i oferuje rozległy wybór produktów wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach. To wszystko czyni z Yiwu prawdopodobnie największą hurtownię na świecie, z której importerzy sprowadzają różnorodne produkty. W rozproszonych centrach dystrybucyjnych w Yiwu można znaleźć szeroki zakres produktów, w tym akcesoria i dekoracje świąteczne, narzędzia, elementy garderoby, akcesoria i dodatki, zabawki, sztuczne kwiaty, drobny sprzęt gospodarstwa domowego, sprzęt telekomunikacyjny i elektroniczny, a także artykuły papiernicze i piśmiennicze.

Yongkang

Yongkang zyskało swoją renomę jako “Miasto Metali” ze względu na wyjątkowe powiązania z przemysłem metalowym i maszynowym. Inne sektory przemysłu w mieście również dynamicznie się rozwijają. Obejmują one produkcję elektronarzędzi, materiałów budowlanych oraz akcesoriów samochodowych i motocyklowych. Yongkang jest również znane na arenie krajowej jako ważna baza produkcyjna rowerów elektrycznych, hulajnóg i kubków termicznych.

Branża drzwi w Yongkang rozwija się od 1997 roku. Obecnie zajmuje ósme miejsce wśród producentów okuć w mieście. Posiada 454 zakłady produkujące drzwi i codziennie wytwarza 1% krajowej produkcji drzwi antywłamaniowych. Ponadto miasto jest źródłem:

  • 52% krajowej produkcji zastaw stołowych ze stali nierdzewnej
  • 45% krajowej produkcji wag codziennego użytku;
  • jednej trzeciej krajowej produkcji elektronarzędzi. 

Głównym towarem eksportowym są hulajnogi, palniki do kuchenek gazowych, pompy oraz brzeszczoty do pił.

Huzhou

Huzhou to miasto znane z produkcji jedwabiu. Jest to jedna z czterech “stolic jedwabiu” w Chinach. Huzhou jest również ważnym ośrodkiem przemysłu tekstylnego, materiałów budowlanych i rolnictwa. Głównymi produktami eksportowymi Huzhou są: ubrania dla dzieci i niemowląt, wyroby z jedwabiu, produkty z bambusa i krzesła obrotowe. 

Wenzhou

Wenzhou to port handlowy i rybacki oraz znaczący ośrodek, który specjalizuje się w przemyśle skórzano-obuwniczym, elektrotechnicznym, poligraficznym, odzieżowym, szklarskim, metalowym, tytoniowym i spożywczym. Miasto eksportuje różne produkty, w tym żywność, herbatę, wino, jutę, drewno, papier oraz ałunit, który jest niemetalicznym minerałem używanym do produkcji ałunu i nawozów.

W 10 głównych gałęziach przemysłu Wenzhou znajdują się: maszyny elektryczne, wyroby skórzane, sprzęt ogólny, zaopatrzenie w energię, produkcja tworzyw sztucznych, tekstylia i odzież, sprzęt transportowy, produkty chemiczne, produkty metalowe oraz obróbka metali.

Taizhou

Miasto Taizhou, położone na północy od Wenzhou, jest znane z produkcji wyrobów z porcelany, plastiku i kauczuku. W fabrykach wytwarza się m.in. plastikowe krzesła, pudełka i pojemniki z plastiku PVC, ABS i PP, a także gumowe rękawiczki, pojemniki, akcesoria kuchenne czy podstawki. Popularnymi produktami z Taizhou są również okulary przeciwsłoneczne i oprawki okularowe.

Hangzhou

Hangzhou to ośrodek przemysłu spożywczego, znanego przede wszystkim z produkcji herbaty Longjing, oraz przemysłu włókienniczego, elektronicznego, metalowego i papierniczego. Miasto cieszy się dużym znaczeniem jako ważne centrum dystrybucji odzieży. Również znane z produkcji odzieży, głównie wełnianych swetrów, jest Puyuan. Natomiast producenci z Tonglu oferują szeroki asortyment produktów papierniczych.

Shaoxing

Shaoxing to miasto w Chinach, które specjalizuje się w produkcji wina, tekstyliów, parasoli, krawatów, skarpet i produktów farmaceutycznych. W mieście znajdują się fabryki, które produkują tekstylia, takie jak materiały poliestrowe, bawełniane, dżinsowe, dzianiny i inne. Fabryki w Shangyu są głównym producentem parasoli w Chinach. Co roku wytwarza się tam około 500 milionów parasoli, co stanowi 1/3 światowej produkcji. Z kolei Shengzhou jest znane z produkcji krawatów i muszek. Producenci z Zhuji wytwarzają produkty pończosznicze oraz skarpety. Wyroby z Zhuji stanowią 70% chińskiej produkcji i 1/3 światowej. Produkty farmaceutyczne, głównie tabletki, produkowane są w fabrykach w Xinchang.

Korzyści z bezpośredniej współpracy z chińskimi firmami produkcyjnymi

Przy zakupie towarów hurtowych bezpośrednia współpraca z chińskim producentem może być opłacalna i bardzo korzystna. Stosując takie podejście, można:

  • wyeliminować kosztownych pośredników, którzy często dodają własne koszty do produktu końcowego;
  • mieć dostęp do specjalistycznej wiedzy i cennej wiedzy technicznej;
  • tworzyć lepsze produkty po bardziej konkurencyjnych cenach, co pozwoli wyprzedzić konkurencję;
  • mieć kontrolę nad procesem produkcyjnym, a dzięki temu zapewnić najwyższą jakość i najlepsze rezultaty dla swojego biznesu;
  • wyeliminować niektóre komplikacje związane ze znalezieniem niezawodnych dostawców wysokiej jakości.