Skip to main content

Shandong to chińska prowincja, która położona jest na wschodnim wybrzeżu kraju. Nazwa prowincji, Shandong, dosłownie oznacza “na wschód od gór” i nawiązuje do łańcucha gór Taihang Shan. Przez północną część prowincji przepływa dolny odcinek Rzeki Żółtej, która uchodzi do Zatoki Pohai. Shandong graniczy od południa z prowincjami Jiangsu i Anhui. Stolicą prowincji jest miasto Jinan.

Co jest produkowane w prowincji Shandong?

Shandong to jedna z najbogatszych prowincji Chin, z dużym sektorem przemysłowym i produkcyjnym. Najbogatsza część prowincji to półwysep Shandong, gdzie znajdują się trzy z najbardziej znanych chińskich marek: Tsingtao Beer, Haier i Hisense. Innym ważnym sektorem gospodarki Shandong jest przemysł naftowy.

Produkcja wina jest drugą co do wielkości gałęzią przemysłu w prowincji Shandong. Region ma sprzyjające warunki do uprawy winorośli, z luźną, dobrze przewietrzaną glebą i bogatą w składniki odżywcze glebą. Obecnie w regionie działa ponad 140 winnic.

Do znanych wyrobów rękodzieła w Shandong zaliczają się haftowane obrusy, słomiane warkocze do tkania kapeluszy, popeliny, wyroby garncarskie i ceramika.

Handel zagraniczny prowincji Shandong w Chinach wzrósł w pierwszej połowie 2023 roku o 1,8% w porównaniu z poprzednim rokiem, czyli do 1,56 biliona juanów (około 218 miliardów dolarów amerykańskich). Ponad 70% tego wzrostu pochodziło z sektora prywatnego.

Yantai

Yantai to miasto, które jest ośrodkiem regionu sadowniczego i uprawy winorośli. Ma również rozwinięty przemysł spożywczy, włókienniczy, odzieżowy, skórzany, chemiczny i elektromaszynowy. Yantai jest obecnie drugim co do wielkości miastem przemysłowym w Shandong, zaraz po Qingdao.

Największą gałęzią przemysłu regionu jest jednak rolnictwo. Yantai słynie w całych Chinach ze szczególnej odmiany jabłek i gruszek, które pochodzą z sadów w Laiyang. W Changyu znajduje się największa i najstarsza winnica w kraju. Longkou jest dobrze znane w Chinach z produkcji makaronu celofanowego (sojowego).

Rizhao

Rizhao usytuowane jest przy wybrzeżu morskim. To jedno z głównych producentów owoców morza, w szczególności małży. Ponadto przemysł stalowy w Rizhao jest największy w skali całej prowincji.

Dezhou

Dezhou to miasto w Chinach, znane z produkcji wyrobów z włókna szklanego. W mieście znajduje się wiele fabryk, które produkują m.in. okna, drzwi, elementy konstrukcyjne i inne wyroby z włókna szklanego. Oprócz tego, w Dezhou działają również firmy produkujące bawełniane tekstylia, takie jak tkaniny, ubrania i inne wyroby tekstylne.

Jinan

Miasto Jinan, które od dawna słynęło z produkcji jedwabiu, kamieni szlachetnych i rękodzieła jest także centrum produkcji ciężarówek, samochodów, motocykli, maszyn rolniczych, obrabiarek, instrumentów precyzyjnych, chemikaliów, nawozów i papieru. Duże huty metali specjalizują się w produkcji surówki, wlewki stalowej oraz stali gotowej. W 2008 roku przeprowadzono restrukturyzację produkcji stali, tworząc Shandong Iron and Steel Group.

Qingdao

Qingdao to miasto w Chinach, które jest ośrodkiem przemysłu maszynowego, środków transportu, elektronicznego, chemicznego, włókienniczego i spożywczego. Na arenie międzynarodowej Qingdao jest prawdopodobnie najbardziej znane ze swojego browaru Tsingtao, które jest najbardziej znanym chińskim piwem eksportowym. Qingdao jest również domem dla Haier, dużego producenta sprzętu AGD, i Hisense, dużej firmy elektronicznej. W 2002 roku producenci gitar Epiphone otworzyli tutaj swoją fabrykę. 

Port w Qingdao jest jednym z dziesięciu najbardziej ruchliwych portów morskich na świecie. Dzięki niemu miasto stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym i handlowym. W 2011 roku port Qingdao, wraz z trzema innymi chińskimi portami z prowincji Shandong, podpisał strategiczne porozumienie z portem w Busan w Korei Południowej. Celem sojuszu jest utworzenie największego centrum logistyczno-transportowego w Azji Północno-Wschodniej.

Weihai

Weihai jest ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego, włókienniczego, spożywczego i odzieżowego. Miasto ma znaczenie jako port handlowy i główny ośrodek rybacki, a także jest siedzibą przemysłu lekkiego. Dodatkowo Weihai stanowi kluczowy obszar produkcji orzeszków ziemnych i owoców.

Dongying

Dongying to miasto, które jest ośrodkiem przemysłu wysokich technologii, rafineryjno-petrochemicznego, maszynowego, materiałów budowlanych i włókienniczego. Duża część gospodarki miasta opiera się na ropie naftowej i pobliskim Zagłębiu Naftowym Shengli. W Dongying działają firmy produkujące artykuły papiernicze, elektronikę, opony pneumatyczne i gumę oraz tekstylia.

Jining

Jining to miasto o zróżnicowanej gospodarce, w której dominują biotechnologia, nowe tekstylia, części samochodowe i materiały budowlane. Liangshan jest największym producentem samochodów komercyjnych w Chinach i głównym dostawcą pojazdów z drugiej ręki. Jiaxiang jest znany z produkcji skórzanych rękawiczek, które stanowią 30% krajowej sprzedaży. Również jest największym producentem czosnku w Chinach, eksportując 70% swojej produkcji.

Weifang

Weifang jest siedzibą dużej firmy i fabryki silników wysokoprężnych Weichai oraz producenta przekładni Shengrui. Miasto jest światowym centrum produkcji latawców i innych wyrobów rzemiosła artystycznego. Wioska Yangjiabu w dystrykcie Hanting słynie z ludowego druku blokowego (nianhua) i produkcji latawców. Weifang jest jednym z czterech największych producentów szafiru na świecie. Szafiry z Weifangu wyróżniają się tym, że są ciemnoniebieskie lub czarne ze względu na wysoką zawartość żelaza. Weifang jest również ośrodkiem rybołówstwa, przemysłu maszynowego, włókienniczego, spożywczego, elektronicznego, elektrotechnicznego, precyzyjnego i informatycznego. W mieście pozyskuje się i przetwarza sól z wody morskiej.

Zibo

Zibo to ośrodek regionu górniczego, gdzie wydobywa się surowce takie jak węgiel kamienny, boksyty, piryty i rudy żelaza. Miasto jest również znane ze swojego przemysłu jedwabniczego, odzieżowego, metalowego, maszynowego, petrochemicznego, elektrotechnicznego, elektronicznego i spożywczego. Oprócz tradycyjnej produkcji, która obejmuje wyroby ze szkła, porcelanę, ceramikę i tekstylia, miasto rozwija nowe gałęzie przemysłu, takie jak produkcja energii cieplnej, produkty petrochemiczne i sprzęt elektryczny.

Korzyści z bezpośredniej współpracy z chińskimi firmami produkcyjnymi

Przy zakupie towarów hurtowych bezpośrednia współpraca z chińskim producentem może być opłacalna i bardzo korzystna. Stosując takie podejście, można:

  • wyeliminować kosztownych pośredników, którzy często dodają własne koszty do produktu końcowego;
  • mieć dostęp do specjalistycznej wiedzy i cennej wiedzy technicznej;
  • tworzyć lepsze produkty po bardziej konkurencyjnych cenach, co pozwoli wyprzedzić konkurencję;
  • mieć kontrolę nad procesem produkcyjnym, a dzięki temu zapewnić najwyższą jakość i najlepsze rezultaty dla swojego biznesu;
  • wyeliminować niektóre komplikacje związane ze znalezieniem niezawodnych dostawców wysokiej jakości.