Skip to main content

Hebei to północna prowincja Chin, położona na północ od rzeki Huang He. Od wschodu graniczy z Morzem Wschodniochińskim. W jej granicach znajdują się dwa miasta wydzielone: Pekin i Tianjin. Stolicą prowincji jest Shijiazhuang. Hebei zostało utworzone w 1928 roku z części wcześniejszej prowincji Zhili.

Co jest produkowane w prowincji Hebei?

Hebei to obszar o rozwiniętym przemyśle obejmującym dziedziny takie jak tekstylia, węgiel, stal, żelazo, inżynieria, produkcja chemiczna, ropa naftowa, energia, ceramika i żywność. Wśród głównych produktów rolnych Hebei znajdują się zboża, takie jak pszenica, kukurydza, proso i sorgo, a także rośliny dochodowe, m.in. bawełna, orzeszki ziemne, soja i sezam. Jednak najważniejszymi gałęziami przemysłu są produkcja żelaza i stali, a główne kopalnie żelaza znajdują się w Handan i Qian’an. W prowincji znajdują się fabryki, które produkują sztuczne kwiaty, dekoracje świąteczne, ręczniki z mikrofibry, ręczniki skórzane i z eko skóry, etui na okulary, a także znicze, zarówno te szklane, jak i elektryczne. Swoją siedzibę mają tam firmy szyjące portfele dla polskiej marki Ochnik

 

Region ten obejmuje także strefy rozwoju gospodarczego i technologicznego, takie jak:

 • Strefa Rozwoju Przemysłu Hi-Tech w Baoding (Baoding Hi-Tech Industry Development Zone);
 • Strefa przetwórstwa eksportowego Langfang (Langfang Export Processing Zone);
 • Strefa Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego Qinhuangdao (Qinhuangdao Economic & Technological Development Zone);
 • Strefa przetwarzania eksportowego Qinhuangdao (Qinhuangdao Export Processing Zone);
 • Strefa rozwoju przemysłowego zaawansowanych technologii w Shijiazhuang (Shijiazhuang Hi-Tech Industrial Development Zone);
 • Nowy obszar Xiong’an (Xiong’an New Area).

Shijiazhuang

Shijiazhuang, razem z Tangshan, stanowi główne miasto przemysłowe północnych Chin i pełni rolę centrum gospodarczego dla prowincji Hebei. Znajduje się w pasie przemysłowym Hi-Tech Pekin-Tianjin-Shijiazhuang, który jest kluczowym obszarem Hi-Tech w Chinach. To miasto, zwane “centrum medycyny Chin”, jest centralną siedzibą wielu firm farmaceutycznych, takich jak:

 • North China Pharmaceutical Group Corporation, 
 • Shijiazhuang Pharma Group,
 • Shineway Pharma. 

W Shijiazhuang znajduje się ponad 44 tysiące firm produkcyjnych. Przemysł tekstylny stanowi istotny filar handlu, podobnie jak sektory maszynowy, chemiczny, materiałów budowlanych, przemysł lekki i elektroniki. Shijiazhuang, z bogatymi zasobami rolnymi, jest głównym dostawcą bawełny, gruszek, daktyli i orzechów włoskich w prowincji Hebei.

Strefa rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii w Shijiazhuang (Shijiazhuang High-Tech Industrial Development Zone)

Strefa została utworzona w marcu 1991 roku i  rozdzielona na trzy sektory: wschodni, zachodni i Liangcun. Działają w niej firmy z branży farmaceutycznej, technologii informacji, produkcji mechanicznej, przemysłu samochodowego, produkcji chemikaliów oraz usług logistycznych.

Baoding

Produkcja w tym mieście obejmuje maszyny, części samochodowe, elektronikę, chemikalia, materiały budowlane, tekstylia, papier oraz przetworzoną żywność.

Strefa Rozwoju Hi-Tech w Baoding (Baoding Hi-Tech Industry Development Zone)

Powstała w 1992 roku i skupia się na rozwoju przemysłu związanego z energią odnawialną, sprzętem energetycznym, oprogramowaniem, nowymi materiałami i biofarmaceutykami. Są to branże, które mają duży potencjał wzrostu i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego regionu. Obecnie strefa jest rozwijana jako centrum dla przemysłu niskoemisyjnego i zrównoważonego. Ma być miejscem, w którym będą powstawać nowe technologie i rozwiązania, a także będą przyciągane wysoko wykwalifikowane kadry. Celem jest stworzenie nowej dzielnicy miejskiej, która będzie wzorcowym przykładem ekologicznego i zrównoważonego rozwoju.

Cangzhou

Cangzhou to miasto o zróżnicowanej gospodarce. Centrum miasta jest silnie uprzemysłowione, a okolice słyną z rolnictwa. Cangzhou jest ważnym producentem chińskich daktyli jujub i gruszek, powszechnie znanych pod nazwą eksportową Tianjin Ya Pear. W mieście znajduje się również pole naftowe North China, duży port rybacki i port Huanghua eksportujący węgiel. W Cangzhou mają siedziby międzynarodowe firmy, takie jak Hyundai (Japonia) i Hage Fittings und Flanschen GmbH (Niemcy).

Chengde

Fabryki w Chengde zajmują się produkcją między innymi:

 • produktów chemicznych,
 • urządzeń i sprzętu elektronicznego,
 • napojów i wyrobów tytoniowych, produktów mleczarskich i innych artykułów spożywczych;
 • maszyn przemysłowych,
 • sprzętu transportowego oraz części do pojazdów silnikowych
 • kamieni ciętych i innych produktów kamiennych.

Handan

Handan to jedno z najstarszych miast w Chinach, założone w 6500 roku p.n.e. przez kulturę Cishan. To miasto o bogatej historii przemysłowej. W przeszłości słynął z produkcji bawełny i żelaza. Współcześnie rozwój Handan opiera się na węglu koksowym, który jest wykorzystywany w przemyśle ciężkim, a także w elektrowniach. W mieście znajdują się również zakłady produkujące petrochemikalia, maszyny tekstylne i inne lekkie maszyny przemysłowe. Cixian, położony na południe od Handan, jest znany z produkcji ceramiki za sprawą słynnego w Chinach starożytnego pieca Cizhou.

Hengshui

Fabryki w Hengshui zajmują się produkcją szerokiej gamy produktów. Należą do nich między innymi:

 • produkty chemiczne, farby, kleje;
 • produkty farmaceutyczne, 
 • wyroby gumowe i z tworzyw sztucznych, 
 • urządzenia gospodarstwa domowego
 • sprzęt elektroniczny, 
 • artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe;
 • akcesoria do fitnessu, 
 • maszyny rolnicze, budowlane i wydobywcze.

Langfang

Langfang jest najmniejszym miastem prowincji Hebei na poziomie prefektury pod względem powierzchni, a mimo tego znajduje się tutaj ponad 44 tysiące firm produkcyjnych. Jego gospodarka oparta jest na komputerach, technologii i produkcji. Znajduje się tu strefa przetwórstwa eksportowego, obszar dla fabryk oraz Oriental University City, w którym studiuje około 50 000 studentów na 30 uczelniach. W Langfang mają siedziby dwie krajowe spółki naftowo-gazowe: China Petroleum Pipeline Bureau, główny budowniczy rurociągów w Chinach, oraz ENN Group, spółka zajmująca się gazem ziemnym.

Qinhuangdao

Fabryki w Qinhuangdao koncentrują się na przemyśle szklarskim, metalowym i spożywczym. W mieście znajduje się także strategiczny port węglowy. Duża część węgla przewożonego przez ten port trafia do elektrowni w innych częściach Chin. Dzięki niedawnej rozbudowie portu jego pojemność wzrosła do 209 milionów ton. Dodano do niego sześć nowych nabrzeży, aby zwiększyć jego przepustowość. Chiny są trzecim co do wielkości eksporterem węgla na świecie. Oczekuje się, że port Qinhuangdao będzie obsługiwał większość krajowego eksportu węgla.

Tangshan

Tangshan to miasto w północnych Chinach, które jest ważnym ośrodkiem przemysłu ciężkiego. Produkowane są tutaj maszyny, pojazdy silnikowe, chemikalia, tekstylia, szkło, produkty naftowe i cement. Tangshan jest również ośrodkiem wydobycia węgla. Pierwszą kopalnię węgla w Kaiping otworzył w 1877 roku kupiec z Guangdong Tong King-sing. Od tamtego czasu powstały duże huty żelaza i stali, projekty chemiczne i elektrownie. Tangshan to największe miasto produkujące stal w kraju. Jest również nazywane „stolicą porcelany północnych Chin”.

Xingtai

Xingtai jest najważniejszą bazą zasobów naturalnych w północnych Chinach, która wytwarza 20 milionów ton węgla rocznie. W mieście znajduje się ponad 66 tysięcy firm produkcyjnych, które zajmują się wytwarzaniem między innymi:

 • produktów spożywczych, cukru i produktów cukierniczych;
 • produktów chemicznych,
 • sprzętu gospodarstwa domowego,
 • półprzewodników i innych komponentów elektronicznych,
 • komputerów,
 • żywności dla zwierząt.

Zhangjiakou

Zhangjiakou jest położone w regionie bogatym w węgiel i rudy żelaza, co czyni je idealnym miejscem dla rozwoju przemysłu żelaza i stali. Oprócz metalurgii, w mieście znajduje się również jeden z najważniejszych chińskich ośrodków produkcji wina. Firma Great Wall Wine Company ma swoją siedzibę w Shacheng w hrabstwie Huailai. W Zhangjiakou  znajduje się ponad 6 tysięcy firm produkcyjnych między innymi z przemysłu maszynowego (głównie urządzeń górniczych), elektrotechnicznego (silników elektrycznych), spożywczego oraz włókienniczego.

Korzyści z bezpośredniej współpracy z chińskimi firmami produkcyjnymi

Przy zakupie towarów hurtowych bezpośrednia współpraca z chińskim producentem może być opłacalna i bardzo korzystna. Stosując takie podejście, można:

 • wyeliminować kosztownych pośredników, którzy często dodają własne koszty do produktu końcowego;
 • mieć dostęp do specjalistycznej wiedzy i cennej wiedzy technicznej;
 • tworzyć lepsze produkty po bardziej konkurencyjnych cenach, co pozwoli wyprzedzić konkurencję;
 • mieć kontrolę nad procesem produkcyjnym, a dzięki temu zapewnić najwyższą jakość i najlepsze rezultaty dla swojego biznesu;
 • wyeliminować niektóre komplikacje związane ze znalezieniem niezawodnych dostawców wysokiej jakości.