Skip to main content

Czym są Incoterms?

Warunki Dostawy Incoterms®, to Międzynarodowe Reguły Handlu stosowane na całym świecie, które określają zasady sprzedaży, zakupu oraz dostawy towarów. Mają zastosowanie zarówno w handlu międzynarodowym, jak i krajowym. Za ich ustanowienie odpowiada Międzynarodowa Izba Handlowa (ICC) współpracująca z komórkami ONZ oraz G20. Obecnie istnieje 11 reguł handlowych. Warunki są aktualizowane zazwyczaj co 10 lat. Najnowsza wersja jest z 2020 roku.

Czego dotyczą warunki Incoterms?

Zasady są uniwersalne i nie dotyczą konkretnego rodzaju towarów, waluty transakcji, płatności celno-skarbowych czy zasad tranzytu towarów, specyficznych dla danego kraju. Incoterms® to warunki, mające stanowić ułatwienie ustalenia sposobu sprzedaży i transportu towarów, ale wszystkie szczegóły transakcji takie jak cena towaru, warunki odpłatności, postępowania podczas złamania umowy itd. muszą zostać spisane niezależnie od stosowanej reguły.
Incoterms® są wiążące dla sprzedającego i kupującego, jednak nie dla wykonawców usług np. spedytorów lub firm transportowych.
Ponadto warunki nie są obligatoryjne i mogą też być stosowane ich poprzednie wersje. Warto pamiętać, że nie są to normy prawne, a jedynie reguły, które mają ułatwiać handel międzynarodowy, dlatego też Incoterms® nie mogą kolidować z prawem międzynarodowym i krajowym.

Podział reguł Incoterms

Warunki Incoterms® dzielą się na:
→ powszechne dotyczące dowolnego środka transportu
(EXW, FCA, CPT, CIP, DAP, DPU i DDP) oraz
→ reguły dla transportu morskiego i wodnego śródlądowego (FAS, FOB, CFR i CIF).

Co więcej wyodrębnia się także 4 grupy w zależności od podziału odpowiedzialności i obowiązków stron:

F– sprzedawca musi dokonać odprawy eksportowej, jednak nie podnosi kosztów za transport i ubezpieczenie

E-sprzedawca przekazuje towar na terenie swojego przedsiębiorstwa lub punkcie odbioru bez obowiązku załadunku ani transportu

D– sprzedawca ponosi wszelkie koszty transportu i odprawy, w tym rozładunku do ustalonego miejsca (terminalu lub portu)

C– sprzedawca dokonuje odprawy eksportowej, oraz ponosi koszty transportu do momentu nadania towaru

Zapis reguł Incoterms

Reguły Incoterms® mają określony zapis:

wybrana reguła Incoterms + nazwa portu, miejsca lub punktu + Incoterms® 2020

Np.CIF Hongkong Incoterms® 2020

Potrzebujesz pomocy w imporcie? – Możesz nam zaufać.

Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą i miewasz naturalne trudności ze sprawami czysto technicznymi, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci przebrnąć przez wszystkie procedury i podpowiemy w każdej nurtującej sprawie. Jeśli zaś jesteś przedsiębiorcą, który już prężnie rozwija swój biznes, ale chce oddelegować część zadań zaufanemu podwykonawcy, nasze usługi również są kierowane właśnie do Ciebie.