Skip to main content

Wiele osób przeraża kwestia importowania towarów z Chin ze względu na rzekome, horrendalnie wysokie stawki cła. Opłaty celnej za przewóz produktów nie da się uniknąć, można jednak podejść do tematu zdroworozsądkowo. Na początku przygody z importowa-niem towarów możemy czuć się zagubieni – wtedy warto skorzystać z profesjonalnej pomo-cy w celu wyliczenia wysokości cła oraz poradzenia sobie z ewentualnymi trudnościami na późniejszym etapie importowania. Usługi na najwyższym poziomie świadczy firma Primot – dbamy o komfort psychiczny naszych klientów, tak by mogli skupiać się na efektywnym rozwijaniu swojego biznesu zostawiając sprawy importowe profesjonalistom.

Czym jest zatem cło?

Kwestie związane z cłem są dość skomplikowane, jednak skupimy się wyłącznie  na podstawowych, kluczowych informacjach. Cło to rodzaj opłaty pobieranej na tzw. granicy celnej, która jest nakładana na towary wywożone bądź przywożone z/do danego kraju przez państwo, by zwiększyć jego budżet. Ustanowienie cła jest również związane z chęcią roztoczenia parasola ochronnego nad lokalnymi wytwórcami i walką z zaniżaniem jakości oraz z tańszą zagraniczną konkurencją.

Cło: kraje Unii Europejskiej kontra Chiny

Cło: kraje Unii Europejskiej kontra Chiny

W krajach UE nie obowiązują dodatkowe opłaty celne na przewożenie towarów mię-dzy państwami członkowskimi ( dzieje się tak ze względu na istnienie tzw. Unii Celnej, ma-jącej na celu ułatwienie kontaktów handlowych między podmiotami działającymi na terenie Europy). We wszystkich europejskich państwach obowiązuje co więcej taka sama stawka taryfowa na produkty sprowadzane spoza granic UE. Chiny nie należą do kręgu państw unij-nych, więc przywożone stamtąd towary są objęte cłem. Jego wysokość bywa jednak różna.

Jak obliczyć wysokość cła na towary sprowadzane z Chin?

Jak obliczyć wysokość cła na towary sprowadzane z Chin?

Istnieje kilka sposobów na wyliczenie wysokości opłaty celnej. Jakie? Zanim przej-dziemy do kwestii pragmatycznych, pamiętajmy o…

Rozbieżnościach! Czyli dlaczego ceny cła wahają się od 0 do nawet 50%?!

Brzmi to nieco surrealistycznie, ale tak wygląda niekiedy w praktyce. Niektóre towary w ogóle nie są objęte cłem, np. elektronika, za inne zaś trzeba ponieść opłatę celną w wysokości nawet 50%, jednak są to przypadki stosunkowo rzadkie, zgłaszane zwykle do agencji celnych jako niepokojące. Zazwyczaj opłata celna wynosi ok. kilku procentów ogólnej wartości towaru, zatem nie są to ceny tak wysokie, by finalnie import był nieopłacalny. Gdyby było odwrotnie, branża importowa nie działałaby na tak wysokich obrotach, jak ma to miejsce już od kilku dobrych lat.

Od jakiej kwoty nalicza się cło? I co z przewalutowaniem?

Opłaty celnej nie trzeba ponosić, jeśli wartość przesyłki nie przekracza 150 euro. Jest ona zniesiona również w przypadku, gdy zamawiamy próbki bądź sample. Wszystkie pozostałe zamówienia przekraczające powyższą wartość, obejmuje się cłem różnej wysokości. Nie można na pewno mówić o jednej stałej stawce na wszystkie produkty –  ich ceny należy regularnie sprawdzać. Należy także pamiętać, że nawet jeśli towar opłacamy za pomocą obcej waluty, to przy opłacaniu cła obowiązuje nasza polska waluta. W praktyce wygląda to tak, że nawet jeśli cena towaru jest podana np. w dolarach bądź juanach chińskich, to podczas odprawy celnej należność jest przeliczana na polski złoty według średniego kursu waluty z danego miesiąca. Najczęściej przewalutowanie następuje z USD na PLN. W celu obliczenia wysokości cła oraz przewalutowania warto korzystać ze sprawdzonych, sprawnie działających platform poświęconych systemowi klasyfikacji celnej. Jakie to platformy?

ISZTAR, czyli system Zintegrowanej Taryfy Celnej

ISZTAR, obecnie wersja ISZTAR4, to rządowa przeglądarka taryf z wbudowanym kalkulatorem służącym obliczaniu cła. Procedura obliczeniowa jest naprawdę prosta: wybieramy kraj, z którego chcemy importować, następnie wprowadzamy wagę brutto i netto towaru oraz określamy jego wartość w wybranej walucie, na sam koniec zaś w konkretne pole wpisujemy specjalny kod przypisany produktowi (ten etap bywa najtrudniejszy, ponieważ ten kod musimy samodzielnie znaleźć). Kodów bywa bardzo dużo, a my musimy określić go prawidłowo. Kody importowe znajdują się na stronie https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/, a także na stronie Unii Celnej UE   https://taxation-customs.ec.europa.eu/50-years-eu-customs-union_en.

TARIC – nowsza, lepsza wersja ISZTAR?

Taric, czyli Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, to system integrujący naj-ważniejsze ustalenia prawne dotyczące państw Unii Europejskiej. Taric zasadniczo serwuje odbiorcom te same informacje co ISZTAR, jednak platforma jest nowocześniejsza, bardziej przejrzysta i lepiej zintegrowana.

Nie musisz ze wszystkim radzić sobie sam!

Jeśli jesteś początkującym przedsiębiorcą i miewasz naturalne trudności ze sprawami czysto technicznymi, skontaktuj się z przedstawicielami Primot Sp. z o.o. – pomożemy Ci przebrnąć przez procedurę celną i podpowiemy w każdej nurtującej sprawie. Jeśli zaś jesteś przedsiębiorcą, który już prężnie rozwija swój biznes, ale chce oddelegować część zadań zaufanemu podwykonawcy, nasze usługi również są kierowane właśnie do Ciebie.