Skip to main content

Ostatni etap świętowania Nowego Roku

Święto Lampionów, czyli Yuánxiāo Jié 元宵节 tradycyjnie jest obchodzone 15. dnia pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego, ponieważ wtedy ma miejsce pierwsza pełnia księżyca w nowym roku. Przypada zazwyczaj na luty lub początek marca. W stosunku do kalendarza zachodniego wszystkie chińskie święta są ruchome, ponieważ w Chinach cykl świąt wywodzi się z kalendarza lunarnego. Święto Lampionów stanowi zwieńczenie obchodów Nowego Roku. Jest również istotnym dniem dla biznesu — po tym święcie branża importowo-eksportowa wraca do pracy.

Dwa tysiące lat tradycji

Swoją obecną formę osiągnęło za czasów panowania dynastii Han (206 p.n.e.-23 n.e.). Stało się wtedy bardzo ważnym świętem państwowym. Widzimy więc, że tradycje Święta Latarni są bardzo stare i zachowały się aż do dziś. By uczcić ten wyjątkowy czas, Chińczycy wieszają czerwone lampiony, czyli cāidēngmí 猜灯, celebrując w ten sposób odejście zimy i wyrażając nadzieję na rok pełen sukcesu i szczęścia — stąd symboliczny czerwony kolor latarni. Tradycyjne latarnie można puszczać w powietrze, wtedy pod wpływem ciepłego powietrza ze świeczki unoszą się — ma to symbolizować odpuszczenie przeszłości i nowy początek. Współczesne lampiony są produkowane w różnych kształtach, np.  bardzo często można spotkać latarnie w kształcie zodiakalnych zwierząt lub kwiatów.

Święto Lampionów od kuchni

Tradycyjną potrawą spożywaną w tym czasie jest deser w kształcie kulki z mąki ryżowej — tāngyuán  汤圆 oraz yuánxiāo 元宵. Tangyuan spożywa się w południowych prowincjach oraz na Tajwanie. Yuanxiao natomiast są charakterystyczne dla północnych Chin. W każdym regionie różnią się one nadzieniem, może być ono zrobione z fasoli, sezamu lub masła orzechowego. Okrągły kształt kulek jest symbolem jedności rodziny i dobrobytu.

Gry i zabawy

Świętowaniu towarzyszą również kolorowe występy i zabawy. Na ulicach odbywają się liczne parady, np. występy taneczne z podobiznami lwów bądź smoków. Istnieje też tradycyjna zabawa dla najmłodszych. Do lampionu można włożyć karteczkę z zagadką tzw. dēngmí 灯谜, jeśli ktoś ją rozwiąże, może udać się do właściciela lampionu z prośbą o nagrodę!

Święto lampionów, nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego nie musimy się obawiać problemów z komunikacją z chińskimi dostawcami i współpracownikami.

Na kiedy przypada Święto Lampionów?

Święto Lampionów jest świętem ruchomym i nie jest dniem wolnym od pracy.

W najbliższych latach przypada na:

  • W 2023 roku: 5 lutego
  • W 2024 roku: 24 lutego
  • W 2025 roku: 12 lutego