Skip to main content

Czym jest Święto Środka Jesieni?

Święto Środka Jesieni, w języku chińskim nazywane Zhōngqiūjié  中秋节,  jest zaraz po Chińskim Nowym Roku, najważniejszym świętem w kalendarzu chińskim.
Przypada na okres jesiennych zbiorów, więc na terenach rolniczych przybiera formę dziękowania naturze za wydane plony. Tradycyjnie jest obchodzone 15 dnia 8 miesiąca kalendarza księżycowego. Wtedy zazwyczaj ma miejsce pełnia księżyca i jest on wtedy najjaśniejszy i najbardziej okrągły w roku. Księżyc odgrywa bardzo ważną rolę w tradycjach tego święta.

Księżycowe ciastka

W tym czasie jada się tradycyjne ciastka księżycowe yuèbǐng  月饼. Wykonuje się je z mąki ryżowej. Mają okrągły kształt, są kruche i wypełnione nadzieniem. Nadzienie różni się między prowincjami. Może być ono pikantne, wykonane z mięsa, lub słodkie zrobione z czerwonej fasolki, lub owocowego suszu. Kształt ciastek ma przypominać księżyc podczas pełni, dlatego są one okrągłe z małymi wypustkami. Na ciastkach często znajdują się także wzory, np. znaki chińskie symbolizujące harmonię.

Rodzinny czas

Bardzo ważnym aspektem Święta Środka Jesieni są spotkania w rodzinnym gronie. Tradycyjnie spożywa się kolację, a następnie podziwia księżyc w pełni. Stąd popularne stały się wyjazdy za miasto lub zbieranie się na pobliskich wzniesieniach w celu podziwiania księżyca. Księżyc jest symbolem jednoczenia się. Jak wiemy wartości rodzinne i kultywowanie relacji międzypokoleniowych są bardzo ważne w kulturze chińskiej.

Okazja dla biznesu

Zhongqiujie jest ważnym wydarzeniem również z perspektywy biznesowej. Szczególnie dla przedsiębiorstw eksportujących swoje produkty z branży żywnościowej. Wiele firm w tym czasie wzbogaca swoją ofertę o ciastka księżycowe. Jest to bardzo dobry moment na promowanie swojej marki wśród chińskiego społeczeństwa.

Warto pamiętać

Święto Środka Jesieni jest świętem narodowym, a więc wolnym od pracy. Wielu chińczyków podróżuje wtedy do swoich domów rodzinnych, co powoduje bardzo duży ruch. Ceny biletów i hoteli drastycznie wzrastają, więc nie jest to najlepszy moment na odwiedzenie Chin. Warto mieć też na uwadze, że jest to dzień wolny od pracy, więc kontakt z naszymi partnerami biznesowymi może być znacznie utrudniony.

Święto Środka Jesieni-daty

Święto Środka Jesieni jest świętem ruchomym i wolnym od pracy.

W najbliższych latach przypada na:

  • W 2023 roku: 29 września
  • W 2024 roku: 15-17 września
  • W 2025 roku: 6 października (wypada podczas Złotego Tygodnia)