Skip to main content

Chińskie Święto Narodowe

Obchody Chińskiego Święta Narodowego, po chińsku Guóqìng jié 国庆节stanowią upamiętnienie proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej, która miała miejsce 1 października 1949 roku. W związku z tym ustanowiono, że dni od 1 do 7 października są wolne od pracy. Jest to drugi Złoty Tydzień w roku (pierwszy ma miejsce z okazji obchodów Chińskiego Nowego Roku). Święto jest obchodzone także w Hongkongu oraz Makau.

Jakie wydarzenia upamiętnia Chińskie Święto Narodowe?

Chińskie Święto Narodowe upamiętnia bardzo ważne wydarzenie dla współczesnych Chin, a mianowicie odzyskanie pełnej niepodległości oraz pokoju po wojnie domowej. 1 października 1949 roku na placu Tiananmen miało miejsce wystąpienie ówczesnego prezydenta, Mao Zedonga, podczas którego ogłosił ustanowienie Chińskiej Republiki Ludowej oraz przedstawił nową flagę państwa.

Do dziś, główne obchody i uroczystości państwowe odbywają się właśnie tam. Co roku na placu ma miejsce uroczysta ceremonia, podczas której na maszt wciągana jest flaga ChRL, a członkowie Partii Komunistycznej składają kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Ludowych. Następnie odbywa się defilada wojskowa. W wydarzeniu biorą udział osobistości państwowe i tłumy mieszkańców.

Wieczorem odbywają się natomiast uroczyste występy, wydarzenia kulturalne i pokazy fajerwerków. Organizowana jest też uroczysta gala, podczas, której śpiewane są piosenki patriotyczne.

Złoty Tydzień — wpływ na import

Należy pamiętać, o tym, że Złoty Tydzień ma bardzo duży wpływ na czas produkcji oraz terminy realizacji produkcji, oraz dostaw. Wszystkie fabryki oraz instytucje pozostają zamknięte, a produkcja wstrzymana. Porty, magazyny oraz lotniska nie pracują w normalnym trybie. Urzędy celne również pozostają zamknięte. Dlatego bardzo ważne jest, aby wziąć ten okres pod uwagę, planując import z Chin.

Złoty Tydzień — jak się przygotować?

Po pierwsze, należy upewnić się, że nasz dostawca, podczas wyliczania czasu realizacji zamówienia wziął pod uwagę dni wolne.

Ponadto, pamiętajmy, że utrudnienia mają wpływ na każdy rodzaj transportu, nawet na lotniczy.

Jeżeli magazynujemy swoje towary, należy je odebrać przed świętami, aby uniknąć dodatkowych kosztów i ich przetrzymania.

Warto też wiedzieć, że przedświąteczna gorączka zaczyna się w Chinach kilka tygodni przed Złotym Tygodniem, czyli jeszcze we wrześniu. Wtedy to chińscy producenci starają się wyprodukować i wyeksportować jak największą ilość towarów, by zdążyć jeszcze przed świętami.

Trzeba pamiętać, że kontakt z dostawcami prawdopodobnie będzie bardzo ograniczony. Wielu chińczyków planuje w tym czasie urlopy, tak aby były one, jak najdłuższe. Co więcej, najlepiej nie planować wtedy swojej podróżny do Chin, ponieważ ceny biletów i hoteli znacznie wzrastają, a na lotniskach i dworcach są ogromne tłumy.

Na kiedy przypada Chińskie Święto Narodowe?

Chińskie Święto Narodowe jest jedynym świętem, które jest nieruchome. Dlatego jego data jest zawsze taka sama, a dni wolne trwają od 1 do 7 października. 

Nie musisz planować tego sam

Proces planowania importu i transportu, szczególnie, gdy importujemy produkty sezonowe, jest bardzo istotny, jednak często trudno samemu oszacować jak najlepiej zaplanować import, aby był on terminowy. Dlatego najlepiej jest zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Podejmując współpracę z nami, możesz mieć pewność, że swój towar otrzymasz na czas, a cała procedura importu zostanie przeprowadzona sprawnie i bez zbędnych opóźnień.