Skip to main content

Chiński Nowy Rok nazywany również Świętem Wiosny, to najważniejsze wydarzenie w kulturze chińskiej. Obchodzi się je według kalendarza księżycowego. Choć jego data jest ruchoma, zawsze przypada na okres między 21 stycznia a 20 lutego.

Ile trwa Chiński Nowy Rok?

W 2024 roku świętowanie Chińskiego Nowego Roku przypada na 10 lutego. W tym czasie Chińczycy wracają do swoich domów rodzinnych, aby spędzić czas z bliskimi. Dlatego w tym czasie wiele fabryk i firm zostaje zamkniętych, nawet 10 dni wcześniej. Świętowanie trwa zwykle dwa tygodnie, a czasami przedłuża się do trzech tygodni. Tradycyjnie obchody zostają zakończone Świętem Latarni.

Chiński Nowy Rok – jakie zwierzę jest patronem w 2024

Każdy Chiński Nowy Rok ma swojego patrona, którym jest zwierze z dwunastu chińskich  znaków zodiaku. 2024 będzie rokiem smoka.

Symbol smoka w chińskiej kulturze

Smok to najbardziej rozpoznawalny spośród chińskich symboli zwierzęcych. Jest on postrzegany jako istota dobroczynna i potężna, a jego obraz uważa się za symbol, który przynosi szczęście. Dlatego to powszechnie obecny motyw w chińskiej sztuce. Wizerunek smoka często przedstawiany jest w otoczeniu chmur i fal. Symbolizuje jednocześnie panowanie nad wodami, takimi jak deszcz, rzeki i morza, jak również obfitość i płodność.

Świętowanie Chińskiego Nowego Roku

Przygotowania do Chińskiego Nowego Roku

Przygotowania rozpoczynają się już w 8 dzień ostatniego miesiąca roku. Wtedy cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu. Chińczycy wierzą, że dzięki temu wypędzą z niego złe duchy i zapewnią sobie pomyślność w nadchodzącym roku. Tego dnia tradycyjnie spożywa się słodką zupę ryżową zwaną laba.

23 dnia ostatniego miesiąca roku urządzana jest obfita wieczerza złożona ze słodkich dań, a usta posążku boga kuchni smaruje się miodem. Tego dnia Chińczycy żegnają domowego boga kuchni (nazywany też bogiem pieca). Według chińskich wierzeń odchodzi on zdać coroczny raport przed Nefrytowym Cesarzem, który jest najwyższym bogiem.

Następnego dnia, czyli 24 dnia ostatniego miesiąca roku, rozpoczynają się właściwe przygotowania do święta. Ludzie robią zakupy, przygotowują prezenty, a także oklejają drzwi wejściowych obrazkami noworocznymi zwanymi nianhua. W dobrym zwyczaju jest także oddać w tych dniach długi.

Legenda o Nefrytowym Cesarzu

Według legendy Nefrytowy Cesarz był ciekawy, jak wyglądają zwierzęta żyjące na ziemi. Pewnego dnia rozkazał swoim sługom zebrać przed jego obliczem dwanaście najbardziej interesujących z nich. Zwierzęta, które zjawiły się przed nim, do dziś są zwierzętami chińskiego zodiaku.

Wigilia Nowego Roku

Centralnym punktem jest Wigilia Nowego Roku, gdy od rana cała rodzina angażuje się w przygotowywanie potraw. Głównym daniem są tradycyjne pierożki jiaozi. Chińczycy celebrują Nowy Rok w domowym zaciszu, skupiając się na rodzinnych więziach. Tego dnia obdarowują się nawzajem prezentami, którymi często są świeże owoce lub w cukrze, ciastka, cukierki. Jednym ze zwyczajów jest podarowanie czerwonej koperty z pieniędzmi. 

Wieczorem ulice ożywają pokazami sztucznych ogni i petard. Następnie, zgodnie z tradycją, składa się ofiarę na domowym ołtarzyku dla przodków, a później zbiera się przy wspólnym stole na uroczystej kolacji. Zazwyczaj wtedy podawane jest grzane wino lub wódka. Rodzina spędza czas przy stole do białego rana, rozmawiając i bawiąc się w różne gry, takie jak karty czy mahjong.

Pierwszy dzień Chińskiego Nowego Roku

O świcie, pierwszego dnia Chińskiego Nowego Roku, gospodarz domu zdejmuje ze ścian obrazki nianhua, które były zawieszone tam przez cały okres przygotowań do święta. W ten sposób symbolicznie kończy się stary rok i rozpoczyna się nowy.

W tym dniu Chińczycy ponownie składają ofiary przodkom, aby zapewnić sobie ich błogosławieństwo na nadchodzący rok. Następnie udają się na ulice miasta, gdzie odbywają się tradycyjne tańce lwów (symbol szczęścia i dobrobytu) i smoków (symbol siły i potęgi). Towarzyszy im muzyka, a także eksplozje petard i fajerwerków.

Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód kilkudziesięciu osób niosących wyobrażenie smoka. Jego przemarsz ulicami miasta jest symbolem nowego początku i nadziei na pomyślność w nadchodzącym roku. Zabawa na ulicach trwa do późnych godzin nocnych.

Chiński Nowy Rok – podróż do krewnych

W kolejnych dniach Chińczycy tradycyjnie wyruszają w podróż, aby odwiedzić swoich krewnych. W tych dniach większość miejsc pracy jest nieczynna, Po upływie dwóch tygodni obchody Nowego Roku kończą się Świętem Latarni.