Skip to main content

Cło antydumpingowe – rowery elektryczne

Chiny stanowią główny rynek dla rowerów elektrycznych. Producentów tych urządzeń można znaleźć w chińskim mieście Tianjin oraz w  prowincjach Guangdong, Zhejiang i Jiangsu. Import elektrycznych rowerów z Chin podlega opłacie w postaci ceł antydumpingowych. Jakie są stawki tych ceł?

Czym jest cło antydumpingowe?

Cło antydumpingowe (nazywane także cłem wyrównawczym) to rodzaj opłaty, która jest nakładana przez państwo na towary importowane, których cena jest niższa od ceny na rodzimym rynku producenta danego towaru.

Więcej informacji o cle antydumpingowym można przeczytać w naszym poprzednim artykule.

Dlaczego na rowery elektryczne z Chin nałożono cło antydumpingowe?

Chiński rząd przez wiele lat wspierał finansowo producentów rowerów elektrycznych. Dzięki temu ich produkty stały się tańsze niż te europejskie. Spowodowało to przewagę rowerów elektrycznych z Chin na rynku międzynarodowym. W odpowiedzi na skargę złożoną przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Rowerów (EBMA), Unia Europejska nałożyła cło antydumpingowe na rowery elektryczne z Chin. Cło będzie obowiązywać przynajmniej do 19 stycznia 2024 roku.

Stawka cła na rowery elektryczne z Chin

Podstawowa stawka celna na rowery elektryczne wynosi 6%. Do tego trzeba doliczyć wartość cła antydumpingowego, które trzeba zapłacić przy imporcie rowerów elektrycznych z Chin. Wysokość cła antydumpingowego wynosi nawet 79%. W przypadku firm, które produkują towary dumpingowe, ale zgodzą się na współpracę, wysokość cła antydumpingowego na ich produkty zostaje obniżona. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w systemie ISZTAR oraz TARIC.

Import rowerów z Chin

Produkcja roweru elektrycznego w dużej mierze pokrywa się z wytworzeniem zwykłego roweru. Z tego względu Unia Europejska podała informację, że zamierza również dokładniej przyjrzeć się produkcji pozostałych rowerów eksportowanych poza Chiny. Na chwilę obecną stawki celne dla nieelektrycznych pojazdów (kod towaru 8712003090) wynoszą 14%. W zależności od producenta nakładane jest również cło antydumpingowe w wysokości 48,5%.

Nie musisz planować tego sam

Proces planowania importu i transportu, szczególnie produktów sezonowych, jest bardzo ważny. Jednak samodzielne planowanie importu może być trudne. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić terminową dostawę. Dlatego  najlepiej jest powierzyć to zadanie firmie, która ma w tym doświadczenie i wiedzę.
Podejmując współpracę z nami, masz pewność, że swój towar otrzymasz na czas. Z naszą pomocą cała procedura importu zostanie przeprowadzona sprawnie i bez zbędnych opóźnień.