Skip to main content

Jiangsu to wschodnia prowincja Chińskiej Republiki Ludowej, położona nad Morzem Żółtym. Graniczy z Shandong na północy, Anhui na zachodzie oraz Zhejiang i Szanghajem na południu. Rzeka Jangcy przepływa przez południową część prowincji. Stolica Jiangsu, Nanjing, jest gospodarczym i kulturalnym centrum południowych oraz południowo-wschodnich Chin już od czasów starożytnych. Jiangsu jest jednym z najbogatszych regionów w Chinach, z najwyższym PKB na mieszkańca i drugim co do wielkości PKB spośród chińskich prowincji. W 2022 r. produkt krajowy brutto prowincji Jiangsu wynosił 12,29 biliona CNY (1,83 biliona dolarów).

Co jest produkowane w prowincji Guangdong?

Jiangsu jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Chinach. Kluczowe sektory przemysłu to produkcja maszyn, elektronika, przemysł petrochemiczny, tekstylia, artykuły spożywcze i materiały budowlane, z naciskiem na sektor przemysłu przetwórczego. Od wprowadzenia reform i otwarcia gospodarki w latach 80. XX wieku, prowincja skorzystała z wielu inwestycji zagranicznych.

Wuxi

Wuxi stało się centralnym punktem przemysłowym w regionie, po tym jak zaczęło korzystać z dogodnego dostępu do śródlądowych dróg wodnych łączących je z każdym zakątkiem prowincji. Współcześni producenci w tym regionie specjalizują się w szerokim zakresie dziedzin, produkując obrabiarki, sprzęt rolniczy i transportowy, tekstylia, bawełnę, przędzę jedwabną, artykuły spożywcze oraz elektronikę.

Wuxi skupia się na kilku kluczowych ośrodkach produkcyjnych. Yixing jest centralnym obszarem dla produkcji przewodów, kabli, materiałów elektronicznych, a także wyrobów rzemieślniczych, ceramiki i sztuki rękodzielniczej. W Xinwu znajduje się wiele producentów elektroniki, ze szczególnym naciskiem na urządzenia do obsługi Internetu. Huishan specjalizuje się w produkcji urządzeń poprawiających efektywność energetyczną, pojazdów (również tych elektrycznych) oraz ich komponentów. Xishan jest znanym centrum produkcji wysokiej jakości oprogramowania i nowoczesnego sprzętu. Binghu to jedno z głównych ośrodków produkcji układów scalonych, komponentów elektronicznych i leków biotechnologicznych. Natomiast Jiangyin specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości tkanin i odzieży, stali specjalnej oraz zaawansowanego sprzętu morskiego.

Zhenjiang

To ważne centrum przemysłowe, obejmujące sektory: spożywczy, włókienniczy, chemiczny, celulozowo-papierniczy, maszynowy oraz metalurgiczny. Producenci w Zhenjiang koncentrują się na rozwijaniu nowoczesnych materiałów i maszyn produkcyjnych.

Wyodrębnione są dwa kluczowe ośrodki produkcyjne. W Danyang wytwarza się ponad 40% światowej produkcji okularów i soczewek. Natomiast Yangzhong jest często określane jako “chińskie miasto elektrotechniki”. To ze względu na znaczący udział w produkcji materiałów wykorzystywanych w elektrotechnice w Chińskiej Republice Ludowej.

Nankin (Nanjing)

Nankin jest głównym centrum przemysłowym w prowincji Jiangsu, szczególnie w dziedzinie przemysłu ciężkiego. Główne zakłady produkcyjne specjalizują się w wytwarzaniu ciężarówek i komponentów do pojazdów silnikowych, nawozów chemicznych oraz surowców detergentowych. Obszar przemysłowy Nankin to także miejsce produkcji stali, petrochemii, elektroniki, obrabiarek, aparatów fotograficznych, tekstyliów, cementu i różnych materiałów budowlanych.

Suzhou

W obecnej chwili Suzhou jest jednym z najbogatszych miast w Chińskiej Republice Ludowej. Gospodarka miasta opiera się przede wszystkim na dużym sektorze produkcyjnym, który jest największym pod względem wielkości w Chinach od roku 2020. Obejmuje on produkcję żelaza i stali, sprzętu informatycznego oraz elektronicznego, a także wyrobów tekstylnych. Suzhou ma również bogatą tradycję jako ośrodek handlu i rzemiosła, włączając w to wyroby z nefrytu i słynne hafty.

Suzhou posiada głęboko zakorzenioną tradycję w produkcji jedwabiu i od dawna pełni kluczową funkcję w chińskim przemyśle jedwabniczym. Już od okresu dynastii Song i Yuan, Suzhou było jednym z ważniejszych centrów produkcji i barwienia jedwabiu w Chinach.

Changzhou

To centrum przemysłowe specjalizujące się w produkcji wyrobów bawełnianych, maszyn oraz produktów spożywczych. Znajduje się tutaj Changzhou National Hi-Tech District, czyli strefa rozwoju zaawansowanych technologii. Ta dzielnica stanowi najbardziej zaawansowane i wyrafinowane centrum przemysłowe w Changzhou. Promowane sektory obejmują maszyny inżynieryjne, transformatory i urządzenia transmisyjne, przemysł motoryzacyjny, komponenty dla lokomotyw oraz pojazdów kolejowych, maszyny precyzyjne, biotechnologię, farmaceutykę, fotowoltaikę (PV) oraz nowe materiały, przemysł chemiczny, produkcję odzieży i tekstyliów, oprogramowanie komputerowe oraz badania i rozwój.

Na obszarze Changzhou National Hi-Tech District zarejestrowanych jest ponad 1300 firm z zagranicy i ponad 5000 lokalnych przedsiębiorstw przemysłowych. Około 40% z tych firm ma swoje korzenie w krajach europejskich i amerykańskich.

Nantong

Nantong jest znany ze swojego różnorodnego przemysłu, który obejmuje hafciarstwo, produkcję wyrobów bawełnianych, elektronikę, artykuły spożywcze, przemysł chemiczny i maszyny włókiennicze. W obszarze tym działa również przemysł tekstylny, Wytwarzane są tutaj różnorodne tkaniny oraz odzież męską, damską i dziecięcą. Ponadto istnieją producenci przędzy i nici, którzy dostarczają surowce dla sektora tekstylnego. W regionie tym znajdują się również firmy zajmujące się produkcją urządzeń chłodniczych oraz materiałów farmaceutycznych.

Yangzhou

To centrum przemysłu elektronicznego, elektrotechnicznego, precyzyjnego, chemicznego, zabawkowego, włókienniczego oraz odzieżowego. Yangzhou jest znane z  produkcji instrumentów muzycznych, rzemiosła artystycznego oraz słynnych herbaciarni. Wyróżniają się tu trzy kluczowe ośrodki produkcji. Gaoyou to region znany z produkcji elektroniki, maszyn, lamp oraz odzieży. Jest również jednym z ważnych ośrodków produkcji obuwia skórzanego. Yizheng skupia producentów maszyn, opakowań i zabawek, natomiast Baoying jest zagłębiem produkcyjnym maszyn do obróbki, opakowań oraz przedmiotów codziennego użytku.

Lianyungang

Lianyungang, położone na wybrzeżu Morza Żółtego, jest ważnym ośrodkiem rybołówstwa i przemysłu morskiego. W mieście wydobywa się również fosforyty, marmury i granit. Lianyungang jest również domem dla jednych z pierwszych stref ekonomicznych w Chinach. Donghai, dzielnica miasta, słynie z produkcji najwyższej jakości szkła kryształowego. Można tam znaleźć szeroki wybór produktów z kryształu, od wazonów i zastawy stołowej po dekoracje i biżuterię. Głównym surowcem jest turmalin. Guanyun to chińskie centrum produkcji bielizny. Ponad 60% bielizny sprzedawanej w Chinach przez internet pochodzi z Guanyun. Miasto jest również głównym dostawcą strojów na ceremonie graduacyjne, odpowiadając za 80% chińskiego rynku.

Taizhou

Taizhou wykazuje dynamiczny rozwój sektora farmaceutycznego i produkcji urządzeń medycznych, zwłaszcza w regionie Gaogang, jednak nie są to jedyne dziedziny specjalizacji producentów w tym obszarze. Na przykład dzielnica Jingjiang jest ośrodkiem przemysłu stoczniowego, szczególnie w produkcji statków, a znajduje się tam największa prywatna baza przemysłu stoczniowego w całych Chinach. Z kolei Taixing stanowi centrum producentów reduktorów, natomiast Xinghua jest głównym obszarem produkcji stali nierdzewnej.

Xuzhou

Xuzhou jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, z silnymi gałęziami przetwórstwa drewna, metalurgii i chemii. W mieście znajdują się złoża żelaza i węgla, które są wykorzystywane w hutnictwie. Strefa ekonomiczna w Pizhou wspiera rozwój sektora elektryczno-chemicznego. W Xinyi produkcja skoncentrowana jest na metalurgii, zaawansowanych materiałach i medycynie. Pei to dzielnica znana z produkcji wiskozy, od przędzy po gotową odzież.

Korzyści z bezpośredniej współpracy z chińskimi firmami produkcyjnymi

Przy zakupie towarów hurtowych bezpośrednia współpraca z chińskim producentem może być opłacalna i bardzo korzystna. Stosując takie podejście, można:

  • wyeliminować kosztownych pośredników, którzy często dodają własne koszty do produktu końcowego;
  • mieć dostęp do specjalistycznej wiedzy i cennej wiedzy technicznej;
  • tworzyć lepsze produkty po bardziej konkurencyjnych cenach, co pozwoli wyprzedzić konkurencję;
  • mieć kontrolę nad procesem produkcyjnym, a dzięki temu zapewnić najwyższą jakość i najlepsze rezultaty dla swojego biznesu;
  • wyeliminować niektóre komplikacje związane ze znalezieniem niezawodnych dostawców wysokiej jakości.