Skip to main content

Chiny – praca i dni wolne

Importując towary z Chin, należy zdawać sobie sprawę, jak wygląda system pracy w Chinach, ponieważ znacznie ułatwi to nam komunikację z naszymi dostawcami. Bardzo ważne jest też, aby przy planowaniu importu towarów wziąć pod uwagę rozkład dni wolnych na przestrzeni całego roku. Pozwoli to na uniknięcie opóźnień i sytuacji, w której nasze towary będą zablokowane w Chinach do czasu wznowienia prac po świętach.

 Jak wygląda dzień pracy w Chinach?

W Chinach obowiązuje ośmiogodzinny dzień pracy, jednak typowe godziny pracy to 8.00-18.00, ponieważ w środku dnia w godzinach od 12 do 14 jest dwugodzinna przerwa na odpoczynek i obiad. Instytucje i urzędy pracują od 8.30 do 17.30. Warto wiedzieć, że w niektórych regionach Chin godziny pracy zaczynają się nieco później, bo np. o 9.00. Dotyczy to przeważnie regionów autonomicznych np. Xinjiangu. Oficjalnie pracuje się 6 dni w tygodniu, czyli także w soboty, jednak w dużych miastach wiele firm przyjmuje już 5-dniowy okres pracy.

Praca w systemie 996, co to jest?

Tryb pracy 996 polega na tym, że pracownik wyrabia w tygodniu 72 godziny pracy. Typowy dzień pracy w tym systemie trwa od 9 rano do 21, sześć dni w tygodniu. Tryb ten był popularny szczególnie wśród dużych firm technologicznych.

W związku z nadmiernym wykorzystywaniem pracowników i konsekwencjami długiego okresu pracy bez odpoczynku, zgodnie z zaleceniem Najwyższego Sądu Ludowego z 2021 roku, odchodzi się od tego trybu pracy, gdyż został on uznany za nielegalny.

Święta w Chinach

W Chinach kultura świąt jest bardzo rozbudowana i głęboko zakorzeniona. Praktycznie w każdym miesiącu obchodzi się jakieś święto. Zdecydowana większość świąt w Chinach jest ruchoma względem naszego kalendarza (gregoriańskiego). Jest tak, ponieważ chińskie święta są wyznaczane na podstawie cyklu kalendarza księżycowego. Co roku, tuż przed rozpoczęciem nowego roku, chiński rząd ogłasza dokładne daty i dni wolne na nadchodzący rok. Nie wszystkie święta chińskie są ustawowo wolne od pracy.

Dni wolne w Chinach 2024

Poniżej przedstawiamy szczegółowy harmonogram dni wolnych od pracy w 2024 roku.

  • 9 — 15 lutego 2024 r. — Święto Wiosny, czyli Chiński Nowy Rok
  • 4 — 5 kwietnia 2024 r. — Święto Zmarłych
  • 29 kwietnia — 1 maja 2024 r. — Święto Pracy
  • 10 czerwca 2024 r. — Święto Smoczych Łodzi
  • 17 — 18 września 2024 r. — Święto Środka Jesieni
  • 1 — 7 października 2024 r. — Narodowe Święto Ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej

Złoty tydzień

Mianem Złotego Tygodnia określa się w Chinach okres, w którym jest 7 dni wolnych z rzędu. Jest tak 2 razy do roku. Pierwszy Złoty Tydzień ma miejsce w  styczniu bądź w lutym w związku z obchodami Chińskiego Nowego Roku. Drugi natomiast jest w październiku z powodu obchodów Święta Narodowego z okazji proklamacji ChRL. To święto nie jest ruchome i dni wolne zawsze trwają od 1 do 7 października.

Warto mieć na uwadze, że kontakty z pracownikami z Chin lub załatwianie jakichkolwiek spraw w czasie Złotych Tygodni są bardzo ograniczone. Wszystkie firmy, fabryki i instytucje nie pracują. Produkcja także jest wstrzymana. W terminalach i portach personel jest zredukowany do absolutnego minimum a praca przybiera bardziej formę dyżuru.

Wpływ Złotych Tygodni na transport

W związku ze specyfiką organizacji pracy podczas Złotego Tygodnia, czyli z redukcją personelu w portach i całkowitym wstrzymaniem prac w fabrykach, w okresach poprzedzających Złote Tygodnie wszyscy importerzy jak najszybciej chcą zabezpieczyć swoje towary i dostawy. Starają się, aby ich towar był już załadowany na statek i najlepiej poza terenem Chin.

Z tego powodu w tym czasie zazwyczaj wzrastają stawki za transport. Warto zauważyć, że drugi Złoty Tydzień wypadający w październiku nakłada się na czas, w którym importerzy zazwyczaj ściągają produkty związane z Bożym Narodzeniem, tak aby trafiły one na nasz rynek w listopadzie i grudniu. Następuje wtedy kolejna fala podwyżek, gdyż popyt znacznie wzrasta. Ponadto przerwa w pracy przewoźników i dostawców może powodować opóźnienia w realizacji zamówień i transportu. Dlatego warto mieć to na uwadze organizując import z Chin.

Nie musisz robić tego sam

Jeżeli zamierzasz importować towary z Chin i zastanawiasz się jak i kiedy to zrobić, by zdążyć na czas, skontaktuj się z nami. Zapewniamy, że z naszą pomocą procedura zostanie przeprowadzona sprawnie i bez niepotrzebnych opóźnień, tak abyś otrzymał swój towar na czas.