Skip to main content

Symbolika barw

Współpracując z Chinami warto poznać chińską kulturę nieco bliżej. Pomoże to nam lepiej zrozumieć naszych współpracowników oraz ułatwi komunikację. Należy pamiętać o wielu różnicach kulturowych tak, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i łatwiej poruszać się po zagadnieniach chińskiej kultury biznesu. Jeżeli chcemy wprowadzić swój produkt na rynek chiński, tym bardziej warto znać pewne różnice kulturowe. Jednym z takich zagadnień jest znaczenie kolorów w Chinach. Znajomość symboliki kolorów może się okazać bardzo przydatna, tym bardziej że jest ona zupełnie inna od naszej, europejskiej.

Kolory w Chinach

Znaczenie barw jest uwarunkowane przede wszystkim kulturowo. W Chinach wywodzi się od Teorii Pięciu Elementów. Teoria ta została sformułowana przez szkołę taoizmu oraz ściśle łączy się z teorią przemian Yin i Yang. Według chińskiej kosmologii istnieje 5 elementów: ogień, woda, ziemia, drewno i metal. Natomiast kolory podstawowe mają swoje odzwierciedlenie w każdym z tych elementów.

Czerwony

Czerwony — jest kolorem ognia. Symbolizuje szczęście i pomyślność. Dlatego, jak możemy zauważyć, jest bardzo szeroko wykorzystywany i obecny w kulturze. Czerwień jest szczególnie popularna podczas różnych świąt i festiwali np. Święta Latarni czy Chińskiego Nowego Roku. Co więcej, jest barwą kojarzoną ze ślubem, gdyż tradycyjna chińska suknia ślubna powinna być właśnie w tym kolorze. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko może być w czerwieni. Należy unikać pisania imion i nazw w tym kolorze, gdyż w odniesieniu do ludzi może kojarzyć się z krwią i krzywdą w stosunku do danej osoby.

Żółty

Żółty — łączy się z elementem ziemi. Jego znaczenie jest silnie związane z historią Chin. Dawniej, był to kolor zarezerwowany wyłącznie dla rodziny cesarskiej. Jedynie cesarz i cesarzowa mogli nosić szaty w tym kolorze.
Mimo to, w związku z jego nadużywaniem w latach 80, obecnie może się kojarzyć z taniością, więc lepiej go zastąpić kolorem złotym, który wywołuje lepsze skojarzenia.

Niebieski i zielony

Niebieski — symbolizuje zaufanie, długowieczność oraz zdrowie. Należy do pierwiastka ziemi. Zielony także łączy się z żywiołem ziemi oraz podobnie jak niebieski, oznacza zdrowie i długie życie w harmonii. Jedyne czego należy unikać, to nakrycia głowy w tym kolorze, gdyż zielony kapelusz symbolizuje zdradę.

Biały

Biały — to kolor żałoby. Jest kojarzony ze śmiercią oraz pogrzebem. Stąd podczas pogrzebu wręcza się rodzinie zmarłego pieniądze w białej kopercie.

Powoli w Chinach zmienia się znaczenie tego koloru, gdyż coraz częściej młode pary decydują się na ślub w stylu zachodnim, czyli w sukni w kolorze białym, a nie jak to nakazuje tradycja w czerwonym. Wykorzystując tę barwę, wciąż należy jednak zachować ostrożność.

Czarny

Czarny — jest barwą symbolizującą nielojalność oraz przebiegłość. Dla przykładu, w Chinach mafię nazywa się właśnie „czarnym społeczeństwem”. Widzimy więc, że jest to kolor, który może wzbudzać niezbyt dobre skojarzenia.