Skip to main content

 Pamięć o przodkach

Qīngmíng jié  清明节 to chińskie święto zmarłych obchodzone 106 dni po przesileniu zimowym. Wypada zazwyczaj pod koniec drugiego miesiąca lub na początku trzeciego, według kalendarza księżycowego. Jest jednym z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Znak 清 qīng oznacza „czysty”, natomiast znak 明 míng znaczy „jasny”. Znaczenie święta łączy się z jego obrzędami.

W Chinach pamięć o zmarłych i kult przodków są bardzo głęboko zakorzenione w kulturze. Tego dnia Chińczycy odwiedzają groby swoich bliskich, aby je posprzątać oraz palą na nich kadzidła lub świece. Ponadto należy zostawić pożywienie dla przodków. W Chinach wierzy się, że dusze zmarłych mają podobne potrzeby co ludzie, czyli np. odczuwają głód — stąd zostawianie jedzenia na grobach.

Chcąc zapewnić duszom dobrobyt, pali się na grobach papierowe pieniądze lub imitacje innych wartościowych przedmiotów. Dzięki spaleniu można je przekazać duszom zmarłych, by mogły ich używać po śmierci.

Pierwszy powiew wiosny

Qingmingjie zwiastuje też nadejście wiosny, czyli jasnych, słonecznych dni. Wciąż żywa jest tradycja puszczania latawców i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego wielu mieszkańców wybiera się na spacery i odpoczywa od pracy. Tego dnia, tradycyjnie spożywa się zielone słodkie kulki ryżowe zwane qīngtuán  青糰, swój kolor zawdzięczają dodatkowi piołunu srebrzystego lub jęczmienia płonnego. W związku z tym, że rośliny te rosną tylko w okresie wiosny, jest to danie charakterystyczne dla święta qingmingjie.

Ponadto jada się także ciastka oraz owsiankę z brzoskwiniami. Święto ma wpływ na chińską kulturę spożywania i produkcji herbaty. Liście zebrane przed świętem zmarłych, są uznawane za wyjątkowe, a herbata z tych zbiorów jest specjalnie oznaczana i zdecydowanie droższa.

Kiedy wypada Chińskie Święto Zmarłych?

Należy pamiętać, że dni obchodów święta zmarłych są ustawowo wolne od pracy. Warto mieć to na uwadze, gdyż w tym czasie kontakt z dostawcami może być znacznie utrudniony. W związku z tym, że jest to święto ruchome względem naszego kalendarza, dobrze jest wcześniej sprawdzić jego datę w danym roku.

Poniżej przedstawiamy wykaz dni wolnych od pracy w związku z Chińskim Świętem Zmarłych na najbliższe lata.

  • 2024: 4-6 kwietnia
  • 2025: 4-6 kwietnia